Wydarzenia

Ukrzaliznytsia skorzysta z niemieckiego doświadczenia w zakresie efektywności energetycznej

Konsorcjum DB Engineering & Consulting GmbH zapewni Koleją Ukraińskim usługi doradcze w zakresie efektywności energetycznej. Wspólnie przygotują plan inwestycyjny dla spółki i utworzą nowy system zarządzania energią.

Ukrzaliznytsia stworzy plan inwestycji w efektywność energetyczną zgodnie ze zobowiązaniami w ramach współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz projektem elektryfikacji linii kolejowej Dolynska-Mikołajów-Kołosówka.

Umowa z konsorcjum już została podpisana i wkrótce rozpoczniemy współpracę z niemieckim konsultantem DB, który zapewni UZ profesjonalne doradztwo w zakresie efektywności energetycznej – podkreśla p.o. Prezes Zarządu Ukrzaliznytsii Ołeksandr Kamyszyn. – Kolej potrzebuje nowoczesnego podejścia do redukcji kosztów eksploatacji, zwiększenia niezawodności transportu kolejowego i działań przyjaznych środowisku.

 

Zgodnie z warunkami umowy konsultant DB Engineering & Consulting GmbH musi w ciągu 1,5 roku przygotować plan inwestycji w efektywność energetyczną, określając działania priorytetowe. Opracowane zostaną również rekomendacje i mapa do uzyskania certyfikatu ISO 50001 oraz zaprezentowany zostanie nowy system zarządzania energią Ukrzaliznytsia.

W ramach realizacji umowy z DB, Specjalny Fundusz Akcjonariuszy EBOR (SFA) zgodził się udzielić Ukrzaliznytsii bezzwrotnej dotacji w wysokości ok. 370 tys. euro, która w całości pokrywa kwotę płatności za usługi konsultanta.

Konsorcjum DB Engineering & Consulting GmbH zostało wybrane na konsultanta Ukrzaliznytsia na podstawie przeprowadzonego przetargu zgodnie z zasadami i procedurami EBOR. Warunki świadczenia usług doradczych zostały opracowane przez EBOR wspólnie ze specjalistami Ukrzaliznytsia.

Poprawa efektywności energetycznej jest priorytetem dla JSC “Ukrzaliznytsia”. Zespół Ministerstwa Infrastruktury zainicjował projekty elektryfikacji torów i optymalizacji zakupu energii elektrycznej bezpośrednio od producenta – SE “Energoatom”.

Minister Infrastruktury zapowiedział możliwość dalszego zaangażowania DB w procesy zarządzania UZ.

Dodaj komentarz