Inwestycje Wydarzenia

Umowa Alstom szansą dla eksportu polskich producentów

Grupa Alstom podpisała strategiczne porozumienie o współpracy z KUKE, instytucją wspierającą polskich eksporterów, o wartości 1 mld euro. Umowa ma na celu ułatwienie realizacji kontraktów poprzez pozyskiwanie finansowania dla nabywców wytwarzanych przez Alstom pojazdów.

Grupa Alstom jako lider zrównoważonej i inteligentnej mobilności z powodzeniem realizuje różnorodne projekty na całym świecie.
Grupa Alstom jako lider zrównoważonej i inteligentnej mobilności z powodzeniem realizuje różnorodne projekty na całym świecie.

Zwiększenie udziału polskich zakładów i podwykonawców w projektach eksportowych jest elementem strategii rozwoju Alstom w Polsce i na świecie. Zawarta umowa ma na celu wsparcie Alstom poprzez ułatwienie realizacji kontraktów oraz pozyskanie finansowania dla nabywców taboru czy systemów sterowania ruchem kolejowym na całym świecie. Wszystko to w ramach kwoty dostępnego limitu wynoszącego 1 miliard euro.

W umowie zostały określone zasady współpracy. Wzmacniają one strategiczny udział polskich firm przemysłowych w realizowanych przez Alstom kontraktach eksportowych, finansowanych przez banki, a ubezpieczanych przez KUKE.

Alstom współpracuje z KUKE od wielu lat. W 2018 r. skorzystał z ubezpieczenia projektu eksportowego obejmującego dostawy wagonów metra wyprodukowanych w chorzowskich zakładach Alstom Konstal dla metra w Dubaju.

Sławomir Cyza, Prezes i Dyrektor Zarządzający w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich o potencjale eksportowym polskich zakładów powiedział:

Polska jest kluczowym rynkiem w globalnej strategii Alstom, a także idealnym miejscem do rozwoju firmy. Nowoczesne pociągi metra, podzespoły i komponenty produkowane przez Alstom w zakładach w Polsce są wykorzystywane na całym świecie. Wartość eksportu polskich oddziałów z roku na rok rośnie. Dzięki współpracy z KUKE rozwój i inwestycje Alstom w Polsce mają szansę szybko wzrosnąć.

 

Alstom światowym liderem

Grupa Alstom jako lider zrównoważonej i inteligentnej mobilności z powodzeniem realizuje różnorodne projekty na całym świecie. Grupa wykorzystuje najnowsze technologie do budowy kolei dużych prędkości. Ponadto – do prac nad zeroemisyjnymi rozwiązaniami transportowymi czy dodatkowo do produkcji nowoczesnych pociągów metra dla metropolii na całym świecie oraz pociągów międzyregionalnych. W Polsce umowy eksportowe umożliwiają polskim firmom rozwój swojej działalności i zdobycie uznania na arenie międzynarodowej. Jednocześnie doskonaląc cenne umiejętności i doświadczenie. Grupa Alstom rozważa obecnie wykorzystanie wsparcia KUKE w kilku projektach na całym świecie. Alstom jest również liderem rozwiązań z zakresu automatyki kolejowej na polskim rynku. Ogłosił już plan zatrudnienia dodatkowych 400 ekspertów w Polsce.