global Pasażer Tramwaje

“Uważaj na tramwaj!” – w Pradze trwają testy nowej aplikacji mobilnej

Przewoźnik miejski w Pradze testuje nową aplikację mobilną „Uważaj na tramwaj!”, mającą uchronić pieszych, rowerzystów i kierowców przed wtargnięciem pod tramwaj. W próbach bierze udział łącznie 97 pojazdów na liniach 9, ,11 oraz 22.

Jak działa aplikacja „Uwaga na tramwaj!”?

  • Tramwaje na liniach nr 9, 11 oraz 22 wyposażone zostały w specjalne urządzenia transmisyjne, które komunikuje się z aplikacją poprzez Bluetooth.
  • Aplikację pobrać można ze sklepu App Store lub Google Play bezpłatnie.
  •  „Uważaj na tramwaj!” jest aplikacją, która działa w tle telefonu .
  • Jeśli użytkownik na ulicy lub w samochodzie nie zwraca uwagi na sytuację drogową, ale na swój telefon komórkowy (pisze lub czyta wiadomość SMS, e-mail lub post na portalach społecznościowych, słucha muzyki, dzwoni, ma uruchomioną nawigację) i zbliża się tramwaj wyposażony w urządzenie transmisyjne, aplikacja ostrzega o grożącym niebezpieczeństwie.
  • Ostrzeżenie o kolizji odbywa się dźwiękowo (dzwonkiem ostrzegawczym) i wizualnym (miganiem alertu na wyświetlaczu telefonu uzupełnionym wibracjami urządzenia).
  • Ostrzeżenie uruchamia się automatycznie, gdy tramwaj znajdzie się w odległości około 100 do 120 metrów od użytkownika, w zależności od typu telefonu komórkowego.
  • Jeśli użytkownik nie korzysta w tej chwili z telefonu, „Uwaga na tramwaj!” aplikacja nie ostrzega o nadjeżdżającym tramwaju.

Celem projektu jest zmniejszenie liczby kolizji z tramwajami oraz zwiększenie bezpieczeństwa transportu publicznego. Testowanie potrwa do końca czerwca tego roku, a użytkownicy mogą przesyłać opinie za pośrednictwem formularza online na stronie pozortramvaj.cz .

Dodaj komentarz