global Inwestycje Wydarzenia

UZ chce przyspieszyć przyjęcie nowej ustawy o transporcie kolejowym

Koleje Ukraińskie są gotowe do współpracy z rządem, by przyspieszyć przyjęcie nowej ustawy o transporcie kolejowym i powołania Krajowej Komisji Regulacji w dziedzinie transportu.

W środę 17 lutego na Ukrainie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele Ukrzaliznyci oraz Amerykańskiej Izby Handlowej Ukrainy. W jego trakcie omawiano finansowanie infrastruktury kolejowej i przewozów pasażerskich, w tym z budżetu państwa.

Wołodymyr Żhamak, Prezes Zarządu UAB Ukrzaliznyci podkreślił, że UZ podjęła już szereg decyzji w kierunku uwolnienia i alokacji funkcjonalnych pionów biznesowych – pasażerskiego, towarowego, infrastruktury i produkcji, ale bez przyjęcia nowej ustawy o transporcie kolejowym proces ten jest znacznie bardziej skomplikowany.

Obie strony rozmów poparły inicjatywę Kolei Ukraińskich w zakresie wprowadzenia jednolitej taryfy logistycznej, wzmocnienia bezpieczeństwa pociągów oraz wyeliminowania subsydiowania krzyżowego przewozów pasażerskich kosztem frachtu.

Ponadto przedstawiciele Amerykańskiej Izby Handlowej na Ukrainie poparli propozycję Ukrzaliznyci, aby utworzyć państwowy fundusz celowy na rzecz rozwoju kolei, którego jednym ze źródeł miałby być procent środków płaconych z tytułu akcyzy na paliwo. Tym samym znaczna część środków może być przeznaczona wyłącznie na odnowienie taboru i modernizację infrastruktury Ukrzaliznyci.

Dodaj komentarz