global Wydarzenia

W Afryce powstanie nowa linia kolejowa

Dwa afrykańskie państwa – Tanzania i Burundi – podpisały umowę na wspólną budowę 282-kilometrowej linii kolejowej.  W oświadczeniu wydanym przez Ministerstwo Finansów i Planowania pierwszego z krajów podkreślono, że linia kolejowa rozpocznie się w Uvinza (zachodni region Tanzanii). Zakończy się zaś w Gitega w Burundi.

Fot. TRC
Fot. TRC

Umowę podpisali tanzański minister finansów i planowania Mwigulu Nchemba, minister robót i transportu Makame Mbarawa oraz burundyjski minister infrastruktury, wyposażenia i mieszkalnictwa socjalnego Deogratius Nsanganiyumwami i minister finansów, budżetu Burundi Domitien Ndihokubwayo.

Przemawiając po podpisaniu umowy, Nchemba powiedział, że oba kraje rozpoczęły poszukiwania finansowania na realizację projektu. Ten kosztować ma około 900 milionów dolarów amerykańskich. Dodał także, że linia kolejowa wpłynie na zwiększenie ruchu towarowego i pasażerskiego pomiędzy dwoma krajami. Ponadto, wpłynie na rozwój połączeń między czterema państwami członkowskimi Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej – Kenią, Rwandą, Sudanem Południowym i Ugandą.

Minister robót i transportu Makame Mbarawa powiedział, że 156 km planowanej linii powstanie w Tanzanii, a 126 km w Burundi.

Źródło: Xinhua

Dodaj komentarz