Inwestycje Wydarzenia

W Białymstoku powstaje nowy przystanek – Zielone Wzgórza

Widać już zarys nowego przejścia podziemnego na przystanku przy os. Zielone Wzgórza w Białymstoku. Inwestycja prowadzona jest w ramach projektu o wartości 3,4 mld zł, realizowanego przez PKP PLK z udziałem środków unijnych.

Fot. T. Lotowski / PKP PLK

Przejście pod torami powstaje między ul. Zielonogórską i Starosielce. Gotowy jest fundament i ściany. Wykonawca realizuje prace przy kolejnym odcinku od strony ul. Starosielce. Nad tunelem wybudowane zostały także tory tymczasowe, które zapewnią bezpieczny ruch pociągów nad prowadzoną budową. Nowe przejście o długości 76 m będzie dobrze oświetlone i oznakowane. Bezpieczeństwo zapewni specjalna antypoślizgowa nawierzchnia, zbudowane zostaną ścieżki dla osób niewidomych i niedowidzących.

Przystanek w rejonie os. Zielone Wzgórza poprawi dostęp do kolei dla mieszkańców okolicznych osiedli oraz pozwoli wygodniej przesiąść się na transport miejski dla pasażerów dojeżdżających do Białego stoku.

Zaplanowany układ peronów umożliwi podróże w kierunku Warszawy oraz Ełku i Bielska Podlaskiego. Zostaną one wyposażone w wiaty, ławki, informację pasażerską i przystosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania. Z przejścia podziemnego na perony będą prowadzić zadaszone schody i pochylnie.

Postępują prace na Rail Baltica

Postępy robót widać też w innych miejscach na modernizowanym odcinku Czyżew-Białystok. Na stacji w Białymstoku wykonawca zdemontował dwa perony i sąsiadujące z nimi tory. Zdemontowano także stary wiadukt kolejowy na nieczynnej łącznicy. W tym miejscu powstanie nowa łącznica, która umożliwi bezpośredni przejazd pociągów z linii z Ełku do Bielska Podlaskiego, bez konieczności manewrowania na stacji w Białymstoku.