Pasażer Raport z Polski Tabor

W Dartach i Flirtach powstanie Strefa Ciszy

Po wprowadzeniu specjalnych Stref Ciszy w pociągach Pendolino PKP Intercity planuje uruchomić podobne rozwiązania również w innych swoich składach kolejowych. Przewoźnik już od 4 września zapewni dostęp do tego rodzaju stref pasażerskich w składach typu Dart oraz Flirt jeżdżących w kategorii IC.

PESA Dart (fot. Janusz Jakubowski from Warsaw, Poland - PESA "Dart" ED161-011, PKP IC, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=104045208)
PESA Dart (fot. Janusz Jakubowski from Warsaw, Poland – PESA “Dart” ED161-011, PKP IC, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=104045208)

Czym jest Strefa Ciszy?

Strefą Ciszy określa się wydzielony, odrębny obszar w pociągu, w którym pasażerom zapewnia się podróż w znacznie spokojniejszej atmosferze. W takich miejscach nie powinno się prowadzić rozmów telefonicznych, słuchać muzyki bez słuchawek czy też głośno rozmawiać ze współpasażerami. Innymi słowy w Strefie Ciszy podróżują osoby oczekujące spokoju. Takie rozwiązanie okazuje się optymalną opcją przemieszczania się chociażby dla rodzin z dziećmi oraz dorosłymi w spektrum autyzmu, dla których intensywne dźwięki są często bardzo męczące i drażniące. W Strefie Ciszy doskonale odnajdują się także pasażerowie uczący się czy pracujący w trakcie podróży lub osoby starsze.

PKP Intercity wprowadziło takie strefy już w 2016 roku – początkowo w pociągach Pendolino poruszających się w kategorii Express Intercity Premium. Jak informuje przewoźnik, Strefy Ciszy od samego początku cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów. Do tej pory zarejestrowano sprzedaż około trzech milionów biletów na podróż właśnie w takich warunkach.

Nowe Strefy Ciszy

Od 5 sierpnia, w ramach przedsprzedaży, pasażerowie mogą rezerwować bilety w Strefach Ciszy przygotowanych zarówno w pociągach Dart, jak i Flirt. PKP Intercity zapowiada, że strefy wydzieli w ósmych wagonach składów kolejowych. W przypadku pociągów Flirt wyodrębniono w nich 20 miejsc siedzących, w Dartach natomiast 32 takie miejsca dla pasażerów.

Wybór miejsca w Strefie Ciszy nie wiąże się z ponoszeniem żadnych dodatkowych opłat poza ceną biletu. Część składu objęta ciszą zostanie także odpowiednio oznakowana za pomocą specjalnych naklejek.

Przewoźnik przyznaje, że wprowadzenie dodatkowych Stref Ciszy jest odpowiedzią na sugestie podróżujących. Specjalnie dla nich przygotowany został formularz „mikol”. Za jego pomocą można przedstawiać swoje propozycje ulepszeń, modyfikacji i zupełnie nowych inicjatyw. Te w przyszłości będą mogły zostać wykorzystane w pociągach PKP.

Dodaj komentarz