Pasażer Raport z Polski Tabor

W Dartach i Flirtach powstanie Strefa Ciszy

Po wprowadzeniu specjalnych Stref Ciszy w pociągach Pendolino PKP Intercity planuje uruchomić podobne rozwiązania również w innych swoich składach kolejowych. Przewoźnik już od 4 września zapewni dostęp do tego rodzaju stref pasażerskich w składach typu Dart oraz Flirt jeżdżących w kategorii IC.

PESA Dart (fot. Janusz Jakubowski from Warsaw, Poland - PESA "Dart" ED161-011, PKP IC, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=104045208)
PESA Dart (fot. Janusz Jakubowski from Warsaw, Poland – PESA “Dart” ED161-011, PKP IC, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=104045208)

Czym jest Strefa Ciszy?

Strefą Ciszy określa się wydzielony, odrębny obszar w pociągu, w którym pasażerom zapewnia się podróż w znacznie spokojniejszej atmosferze. W takich miejscach nie powinno się prowadzić rozmów telefonicznych, słuchać muzyki bez słuchawek czy też głośno rozmawiać ze współpasażerami. Innymi słowy w Strefie Ciszy podróżują osoby oczekujące spokoju. Takie rozwiązanie okazuje się optymalną opcją przemieszczania się chociażby dla rodzin z dziećmi oraz dorosłymi w spektrum autyzmu, dla których intensywne dźwięki są często bardzo męczące i drażniące. W Strefie Ciszy doskonale odnajdują się także pasażerowie uczący się czy pracujący w trakcie podróży lub osoby starsze.