Inwestycje Pasażer

W Iwinach powstaje przystanek kolejowy [ZDJĘCIA]

Mieszkańcy podwrocławskich Iwin w połowie przyszłego roku skorzystają z powstającego tam nowego przystanku kolejowego. Inwestycja warta jest prawie 9 mln zł. Zadanie realizowane jest ze środków RPO województwa dolnośląskiego.

Fot. PKP PLK

Lokalizacja nowego przystanku Iwiny pozwoli mieszkańcom osiedli z rejonu Jagodna oraz Iwin szybciej i bezpieczniej dotrzeć do centrum Wrocławia lub w kierunku Ziębic, Kłodzka i Międzylesia.

Zgodnie z zapewnieniami wykonawcy, w grudniu zakończą się prace przy pierwszym torze. Przygotowana jest także konstrukcja pierwszego peronu i wykonana część prac ziemnych. Komfort podróży zapewni wyższy peron.

Przystanek będzie miał dwa perony o szerokości, 3,5 m z wyznaczonym pasem bezpieczeństwa. Drogę do pociągów zapewni bezkolizyjne przejście pod torami. Dla podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się będą dwie windy. Zostanie zamontowane oświetlenie. Perony będą wyposażone w wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz gabloty z rozkładami jazdy. W rejonie przystanku zostaną też zamontowane stojaki rowerowe.

Fot. PKP PLK

Prace obejmą niezbędną przebudowę sąsiednich torów i sieć trakcyjną. Nowy przystanek budowany jest przy zachowaniu rozkładowego kursowania pociągów na trasie Wrocław – Kłodzko – Międzylesie. Prowadzenie prac, obok przejeżdżających składów, wymaga od wykonawcy zachowania szczególnego bezpieczeństwa.

Inwestycja za 8,8 mln zł (netto) jest realizowana w formule projektuj i buduj. Roboty poprzedzone były fazą projektową. Projekt uwzględnia współpracę z władzami samorządowymi – dojazd do przystanku wykona gmina Siechnice. Nowy przystanek zostanie udostępniony podróżnym w połowie przyszłego roku. Projekt pn.: „Dostosowanie linii kolejowej nr 276 do obsługi przewozów pasażerskich we WrOF poprzez budowę przystanku kolejowego Iwiny” jest współfinansowany z funduszy RPO woj. dolnośląskiego, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT WrOF).

Fot. PKP PLK

Budowa przystanku w Iwinach, to kolejna inwestycja zwiększająca dostępność do kolei w aglomeracji wrocławskiej. W ubiegłym roku został wybudowany przystanek w Mokronosie Górnym. Obecnie trwa przebudowa przystanku Wrocław Muchobór. Budowany jest przystanek Wrocław Szczepin. Odnawiane i budowane są nowe przystanki na trasie z Wrocławia Sołtysowic do Jelcza oraz z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy.

Dodaj komentarz