Inwestycje

W Janikowie powstanie nowoczesny Innowacyjny Dworzec Systemowy

W Janikowie powstanie jeden z najnowocześniejszych dworców w województwie kujawsko-pomorskim. Budowany jest w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Do użytku pasażerów oddany zostanie jeszcze w tym roku.

Prace budowlane rozpoczęły się na początku roku. Wówczas przeprowadzono rozbiórkę starego obiektu, a na jego miejsce wznoszony jest nowy budynek. Wylano już fundamenty i wniesiono konstrukcję dworca. Zakończono także montaż stalowej wiaty. Obecnie wykonywane są przyłącza sanitarne.

– Program Inwestycji Dworcowych obejmuje wiele polskich miast i miasteczek. Tylko w tym roku oddanych do użytku zostanie kilkadziesiąt z prowadzonych inwestycji. Wśród nich – dworzec w Janikowie. Toczące się prace to dowód na to, że epidemia nie powstrzymuje polskich inwestycji – mówi Andrzej Adamczyk,  minister infrastruktury.

dworzec w Janikowie to jedna z dziewięciu inwestycji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

– Dzięki tej inwestycji miejscowość zyska dworzec dostosowany do potrzeb wszystkich jej mieszkańców. Nowy obiekt  będzie nowoczesny, komfortowy, przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, ekonomiczny w utrzymaniu i proekologiczny – mówi Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.

 

dworzec w Janikowie jest realizowany w trybie „Projektuj i buduj” w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego.  Jak będzie wyglądał?

Budynek posiada prostą formę architektoniczną. Składać się będzie z wiaty, pod którą zlokalizowano dwa pawilony mieszczące część pasażerską oraz komercyjną. Dominantą nowego budynku jest wieża zegarowa o wysokości 8 metrów. W części pasażerskiej będą mieściły  się niewielka poczekalnia oraz toalety ogólnodostępne. Pod wiatą, na obu jej końcach, zlokalizowano stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy rowerów.