Inwestycje

W Janikowie powstanie nowoczesny Innowacyjny Dworzec Systemowy

W Janikowie powstanie jeden z najnowocześniejszych dworców w województwie kujawsko-pomorskim. Budowany jest w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Do użytku pasażerów oddany zostanie jeszcze w tym roku.

Prace budowlane rozpoczęły się na początku roku. Wówczas przeprowadzono rozbiórkę starego obiektu, a na jego miejsce wznoszony jest nowy budynek. Wylano już fundamenty i wniesiono konstrukcję dworca. Zakończono także montaż stalowej wiaty. Obecnie wykonywane są przyłącza sanitarne.

– Program Inwestycji Dworcowych obejmuje wiele polskich miast i miasteczek. Tylko w tym roku oddanych do użytku zostanie kilkadziesiąt z prowadzonych inwestycji. Wśród nich – dworzec w Janikowie. Toczące się prace to dowód na to, że epidemia nie powstrzymuje polskich inwestycji – mówi Andrzej Adamczyk,  minister infrastruktury.

Dworzec w Janikowie to jedna z dziewięciu inwestycji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

– Dzięki tej inwestycji miejscowość zyska dworzec dostosowany do potrzeb wszystkich jej mieszkańców. Nowy obiekt  będzie nowoczesny, komfortowy, przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, ekonomiczny w utrzymaniu i proekologiczny – mówi Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.

 

Dworzec w Janikowie jest realizowany w trybie „Projektuj i buduj” w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego.  Jak będzie wyglądał?

Budynek posiada prostą formę architektoniczną. Składać się będzie z wiaty, pod którą zlokalizowano dwa pawilony mieszczące część pasażerską oraz komercyjną. Dominantą nowego budynku jest wieża zegarowa o wysokości 8 metrów. W części pasażerskiej będą mieściły  się niewielka poczekalnia oraz toalety ogólnodostępne. Pod wiatą, na obu jej końcach, zlokalizowano stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy rowerów.

Obiekt posiadać będzie wiele usprawnień. W trakcie projektowania wyeliminowano potencjalne bariery architektoniczne. Dworzec będzie więc przyjazny osobom niepełnosprawnym, w tym na wózkach i niewidomym.

W obiekcie zaprojektowano oznakowanie w alfabecie Braille`a, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe oraz toaletę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z kolei kontrastowa kolorystyka wykończenia wnętrz ułatwi orientację w przestrzeni osobom niedowidzącym.

Na dworcu w Janikowie zamontowany zostanie system monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także detekcji pożaru. Ułatwieniem dla podróżnych będą również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.

Obiekt będzie dworcem proekologicznym. Na dachu budynku zostaną umieszczone panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 3 KWp, które wytworzą około 2700 kWh energii elektrycznej. Przyczyni się to do redukcji emisji dwutlenku węgla o 2500 kg/rok. To mniej więcej tyle dwutlenku węgla, ile przez cały rok pochłania około 500 sporych rozmiarów drzew! Kolejnym rozwiązaniem jest wprowadzenie na dworcu pomp ciepła do ogrzewania budynku, a także systemu BMS (Building Management System). Będzie on na bieżąco monitorował zużycie mediów oraz pozwoli maksymalnie ograniczać ich zużycie. Proekologiczne będzie również oświetlenie dworca, które, po pierwsze, jest energooszczędne (LED), a po drugie będzie załączać się tylko przy pomocy czujników obecności współpracujących z czujnikami natężenia światła. Na podobnej zasadzie będą funkcjonowały klimatyzacja i ogrzewanie budynku. Tego typu rozwiązania wpłyną korzystnie nie tylko na koszty utrzymania obiektu, ale również ograniczą do minimum jego negatywny wpływ na środowisko.

Zmieni się także okolica nowego dworca. Uporządkowane zostaną tereny zielone i ułożona będzie nowa nawierzchnia z płyt betonowych i kostek brukowych. Wkomponowane w to będą ścieżki dla osób niewidomych i niedowidzących.

W sąsiedztwie budynku przewidziano również 12 miejsc parkingowych, w tym po jednym miejscu dla rodzin z dziećmi oraz dla osób z niepełnosprawnościami.

Budowa nowego dworca w Janikowie to koszt prawie 5 mln złotych. Inwestycja jest finansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą prac budowalnych jest konsorcjum firm Heli Factor sp. z o.o. i Merx sp. z o.o. Udostępnienie dworca pasażerom planowane jest jeszcze w tym roku. Ostateczny termin otwarcia obiektu będzie uzależniony od dalszego przebiegu prac budowlanych oraz wykonania odbiorów technicznych.

W województwie kujawsko-pomorskim, PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, wybuduje i zmodernizuje łącznie 9 dworców kolejowych. Poza trwającą budową dworca w Janikowie, w kwietniu ogłoszono przetargi na wybór wykonawców prac budowlanych obiektów w Kołodziejowie, Mogilnie i Złotnikach Kujawskich. Pozostałe inwestycje, obejmujące przebudowę dworców Włocławek, Bydgoszcz Zachód, Grudziądz, Toruń Miasto oraz Toruń Wschodni, są na etapie opracowywania dokumentacji projektowej. Modernizacja zabytkowych toruńskich dworców jest częścią projektu BiT City II, realizowane wspólnie przez Polskie Koleje Państwowe, PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Urząd miasta Torunia.

Reklama