Tabor

W Jerozolimie będą jeździć tramwaje wyprodukowane w Polsce! PESA zgarnia zamówienie warte 400 mln euro

Pesa z kolejnym ogromnym sukcesem na zagranicznym rynku. Bydgoski producent dostarczy 132 tramwaje dla Jerozolimy. To kontrakt wart 400 mln euro.

Mat. Pesa Bydgoszcz

Pesa Bydgoszcz w ostatnich latach odnotowywała już spore sukcesy na zagranicznych rynkach. Te największe dotyczyły taboru kolejowego. Jednak tym razem bezprecedensowym sukcesem jest pozyskanie zlecenia na budowę i dostawę 132 tramwajów dla Jerozolimy.

Do przetargu początkowo zgłosiło się 7 podmiotów, finalnie w prekwalifikacjach do dalszego etapu zakwalifikowało się pięć z nich, w tym konsorcjum utworzone przez Pesę wspólnie z dwoma izraelskie firmami. Konsorcjum te otrzymało nazwę “J-Train”. 

Po dwóch latach prowadzenia postępowania zadecydowano, że “J-Train” złożyło najkorzystniejszą ofertę. W ramach współpracy Pesa dostarczy 132 tramwaje, natomiast izraelskie firmy zajmą budową infrastruktury oraz utrzymaniem dostarczonych pojazdów.

Cały projekt opiewa na kwotę 4 mld euro, z czego 400 mln euro przypadnie Pesie. Producent z Bydgoszczy wyprodukuje 66-metrowe jednokierunkowe pojazdy, które będą zestawiane z dwóch pojazdów, tak aby były one eksploatowane jako dwukierunkowe.

Pesa obejmie swoją gwarancją dostarczone pojazdy przez okres dwóch lat, następnie ich utrzymaniem zajmie się lokalna firma, która współtworzy konsorcjum. Dostawy pierwszych pojazdów rozpoczną się w ciągu trzech lat od podpisania umowy, nowa linia natomiast ma zostać uruchomiona w 2027 roku.

Zamówienie obejmuje także opcję rozszerzenia kontraktu o dostawę kolejnych 30 tramwajów.

Dodaj komentarz