global Wydarzenia

W maju rusza budowa dworca kolejowego Rail Baltica w Rydze

Podpisano umowę na budowę stacji Rail Baltica i infrastruktury towarzyszącej na międzynarodowym lotnisku w Rydze. Zwycięzcą międzynarodowego przetargu jest konsorcjum BSL Infra, w jego skład wchodzą austriacka firma Swietelsky AG i łotewskie firmy budowlane oraz drogowe SIA Binders i AS LNK Industries.

Prace budowlane będą przebiegać w pięciu etapach, a ich zakończenie zaplanowano na grudzień 2025 r. Pierwszy etap obejmie budowę infrastruktury kolejowej Rail Baltica od stacji Imanta do międzynarodowego lotniska w Rydze oraz budowę terminala dworcowego. Prace te mają się zakończyć do marca / kwietnia 2023 r. Wartość kontraktu to prawie 237 mln euro netto.

Tālis Linkaits, łotewski minister transportu, powiedział:

– Realizacja dużych projektów infrastrukturalnych ma znaczną wartość dodaną. Podpisanie kontraktu budowlanego to pozytywny sygnał do pobudzenia gospodarki, stworzenia setek nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych pięciu lat i przyspieszenia wzrostu krajowego PKB.

 

W pierwszym etapie konsorcjum zbuduje trzypoziomowy budynek stacji, wiadukty i drogi dojazdowe wraz z infrastrukturą. Pomiędzy dworcem a kompleksem lotniskowym na parterze będzie łatwy dojazd. Na terenie obiektu powstaną nowe drogi dojazdowe, parking dla samochodów i rowerów, punkty ładowania pojazdów elektrycznych, schody, windy i schody ruchome. Pasażerowie będą mogli cieszyć się zielonym korytarzem prowadzącym do budynku terminala – korytarz ten jest dostępny dla wszystkich pasażerów, niezależnie od tego, czy przyjeżdżają komunikacją miejską, rowerem czy samochodem.