Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

W osiem dni pociągiem dookoła Polski. 19-latek rusza w wyjątkową podróż

W osiem dni dookoła Polski – w nieco ponad tydzień 19-letni Kajetan, laureat konkursu „Startuj z Mazowsza – koleją po Polsce” w ramach projektu YOUMOBIL, chce objechać kraj.

Fot. nadesłane

Celem organizowanego wspólnie przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Koleje Mazowieckie konkursu jest promocja mobilności wśród dzieci i młodzieży zamieszkującej tereny wiejskie oraz zwiększenie udziału tej grupy społecznej w podróżach w ramach publicznego transportu zbiorowego. Organizatorom zależało na tym, by zwrócić uwagę
na temat rozwoju transportu kolejowego w Polsce i popularyzować wiedzę w tym zakresie.

– Przed Kajetanem nie tylko ciekawa podróż, ale i przygoda. Mam nadzieję, że jego relacja zainspiruje młodych ludzi do podróżowania koleją. To  przecież nie tylko wygodny środek lokomocji, ale i ekologiczny – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Uczestnicy konkursy mieli za zadanie zaplanować podróż, wybierając minimum 7 spośród 13  polskich miast wskazanych w regulaminie konkursowym. Ale to nie wszystko – po drodze trzeba będzie podjąć się zadań specjalnych polegających na podróży z wykorzystaniem niekonwencjonalnego środka transportu szynowego, jak np. przejazd kolejką wąskotorową, drezyną kolejową lub pociągiem ciągniętym przez lokomotywę parową.

  • 15 pociągów 3 różnych przewoźników;
  • 2617 km przejechanych łącznie w 2409 min., w przeciągu 8 dni;
  • średnia prędkość jazdy 65,18 km/h;
  • odwiedzonych (przynajmniej przejazdem) 13 z 16 województw;
  • odwiedzonych 7, a zwiedzonych 5 z 10 największych miast w Polsce pod względem liczby ludności;
  • zwiedzone wszystkie 3 największe miasta w Polsce pod względem powierzchni;
  • odwiedzone 4 parki narodowe: Słowiński PN, Woliński PN, Wielkopolski PN i Tatrzański PN.

Z tej podróży powstanie wyjątkowa relacja, która jest częścią zadania Kajetana. Zwycięzca będzie wrzucać opisy, zdjęcia i filmy na swojego bloga, profil na Facebooku oraz Instagramie.

W poniedziałek 23 sierpnia Kajetan Rożej odebrał swoją nagrodę, którą jest bilet miesięczny sieciowy imienny: Karta INTERCITY klasa 2, ważny przez miesiąc od daty zapisanej na bilecie. Na jego podstawie Kajetan odbędzie zaplanowaną przez siebie podróż. Ma na to czas do 10 września 2021 r.

– Gratuluję panu Kajetanowi pasji do podróży koleją oraz życzę wspaniałych wrażeń podczas realizacji jego kolejowej wycieczki. Mam także nadzieję, że relacja pana Kajetana nie tylko zainspiruje młodzież do odbycia podobnych podróży, ale będzie także zachętą do częstego korzystania z transportu kolejowego – powiedział Darius Grajda, członek zarządu, dyrektor handlowy Kolei Mazowieckich.

 

O inicjatywie mówił także Kajetan:

– Na pewno będzie to dla mnie fajna przygoda i nowe doświadczenie. Cieszę się na tę podróż. Jest co prawda trochę stresu czy wszystko uda się zgodnie z planem, ale wierzę, że sobie poradzę.  Dodam też, że zawsze jak mam możliwość jechać w podróż, to staram się jako środek transportu wybierać pociąg – powiedział Kajetan, odbierając nagrodę

Dodaj komentarz