Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

W osiem dni pociągiem dookoła Polski. 19-latek rusza w wyjątkową podróż

W osiem dni dookoła Polski – w nieco ponad tydzień 19-letni Kajetan, laureat konkursu „Startuj z Mazowsza – koleją po Polsce” w ramach projektu YOUMOBIL, chce objechać kraj.

Fot. nadesłane

Celem organizowanego wspólnie przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Koleje Mazowieckie konkursu jest promocja mobilności wśród dzieci i młodzieży zamieszkującej tereny wiejskie oraz zwiększenie udziału tej grupy społecznej w podróżach w ramach publicznego transportu zbiorowego. Organizatorom zależało na tym, by zwrócić uwagę
na temat rozwoju transportu kolejowego w Polsce i popularyzować wiedzę w tym zakresie.

– Przed Kajetanem nie tylko ciekawa podróż, ale i przygoda. Mam nadzieję, że jego relacja zainspiruje młodych ludzi do podróżowania koleją. To  przecież nie tylko wygodny środek lokomocji, ale i ekologiczny – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Uczestnicy konkursy mieli za zadanie zaplanować podróż, wybierając minimum 7 spośród 13  polskich miast wskazanych w regulaminie konkursowym. Ale to nie wszystko – po drodze trzeba będzie podjąć się zadań specjalnych polegających na podróży z wykorzystaniem niekonwencjonalnego środka transportu szynowego, jak np. przejazd kolejką wąskotorową, drezyną kolejową lub pociągiem ciągniętym przez lokomotywę parową.

  • 15 pociągów 3 różnych przewoźników;
  • 2617 km przejechanych łącznie w 2409 min., w przeciągu 8 dni;
  • średnia prędkość jazdy 65,18 km/h;
  • odwiedzonych (przynajmniej przejazdem) 13 z 16 województw;
  • odwiedzonych 7, a zwiedzonych 5 z 10 największych miast w Polsce pod względem liczby ludności;
  • zwiedzone wszystkie 3 największe miasta w Polsce pod względem powierzchni;
  • odwiedzone 4 parki narodowe: Słowiński PN, Woliński PN, Wielkopolski PN i Tatrzański PN.

Z tej podróży powstanie wyjątkowa relacja, która jest częścią zadania Kajetana. Zwycięzca będzie wrzucać opisy, zdjęcia i filmy na swojego bloga, profil na Facebooku oraz Instagramie.