Aktualności Inwestycje

W Pruszkowie kierowcy pojadą nad torami

Rozpoczęła się budowa fundamentów nowego bezkolizyjnego skrzyżowania nad torami w Pruszkowie. Nawiercane są otwory w ziemi, gdzie powstaną pale fundamentowe obiektu. Wiadukt drogowy u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Broniewskiego zwiększy poziom bezpieczeństwa oraz usprawni komunikację kolejową i drogową.

budowa fundamentów nowego bezkolizyjnego skrzyżowania nad torami w Pruszkowie
fot. Anna Znajewska-Pawluk / PKP PLK S.A.

Inwestycja powstaje przy współudziale środków PLK, w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”, współfinansowanego z POIiŚ.

W Pruszkowie u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Broniewskiego powstaje nowy wiadukt nad pięcioma torami linii kolejowych, w tym linią Warszawa ZachodniaGrodzisk Mazowiecki (lk447) i Warszawa ZachodniaKatowice (lk1).

Na miejscu pracuje palownica, która przygotowuje pale fundamentowe, na których usadowiony będzie wiadukt. W ziemi nawiercane są otwory, w których umieszczone jest zbrojenie i beton. Na przygotowanych fundamentach, zostaną wzniesione cztery filary, a na nich oprze się wielotonowa konstrukcja wiaduktu.

budowa fundamentów nowego bezkolizyjnego skrzyżowania nad torami w Pruszkowie
fot. Anna Znajewska-Pawluk / PKP PLK S.A.

Wiadukt wraz z najazdami będzie miał 292 m długości i prawie 14 m szerokości. Kierowcy zyskają jezdnię z dwoma pasami ruchów. Przewidziano także ścieżkę rowerową i chodnik dla pieszych. Bezpieczeństwo zwiększy jasne oświetlenie. Wygodny dostęp do wiaduktu zapewnią windy.

Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Usprawni komunikację w Pruszkowie między dzielnicami Bąki i Żbików. Mieszkańcom Piastowa umożliwi sprawniejszy przejazd do Warszawy, Grodziska Mazowieckiego i autostrady A2.

Wiadukt drogowy, wraz z przyległym układem ulic, powstanie dzięki współpracy miasta Pruszków, przy udziale powiatu pruszkowskiego oraz miasta Piastów.

Wartość przedsięwzięcia to ok. 18,3 mln zł netto. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczą na inwestycję kwotę 9,2 mln zł netto. Nazwa realizowanego projektu to „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”, współfinansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Budowa obiektu ma się zakończyć w II kwartale 2023 r.

Więcej bezkolizyjnych skrzyżowań na Mazowszu

Budowa wiaduktu drogowego w Pruszkowie wpisuje się w działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zmierzające do zwiększania bezpieczeństwa w ruchu kolejowym przez budowę bezkolizyjnych skrzyżowań. Tego typu infrastruktura powstaje ze środków budżetowych, projektów unijnych, samodzielnie lub przy współpracy z samorządami.

W ramach trzeciego etapu projektu poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami w całym kraju powstało łącznie 25 obiektów inżynieryjnych: 10 wiaduktów drogowych, 12 tuneli drogowych/wiaduktów kolejowych i 2 przejścia podziemne dla pieszych i 1 wiadukt pieszo-rowerowy. Tylko w województwie mazowieckim skrzyżowanie bezkolizyjne, poza Pruszkowem, powstaje także w Legionowie czy Celestynowie. W Ciechanowie wybudowany zostanie wiadukt pieszo-rowerowy, a w Teresinie powstanie tunel drogowy pod torami.

Dodaj komentarz