global

W Sofii uruchomiono trzecią linię metra [ZDJĘCIA]

W Sofii oddana do użytku została nowa trzecia linia metra. Mieszkańcy stolicy Bułgarii skorzystają z pojazdów Inspiro, dostarczonych przez Siemens Mobility i NEWAG S.A. Linia wyposażona została m.in. w systemy automatycznego sterowania pociągiem Trainguard MT.

Fot. Newag

Oficjalnego otwarcia nowej linii bułgarskiego metra dokonano w środę 26 sierpnia. W trakcie uroczystości można było przejechać się pojazdami Inspiro.

W marcu 2016 roku operator sofijskiego metra – Metropolitan EAD zlecił konsorcjum składającemu się z polskiego producenta pojazdów szynowych NEWAG i firmy Siemens Mobility wyposażenie nowej linii metra 3 w stolicy Bułgarii. Pierwotne zamówienie obejmowało dostawę 20 pociągów metra Inspiro wraz z systemami kontroli ruchu na 8 stacjach. Następnie zamówienie zostało rozszerzone o dodatkowe dziesięć pociągów Inspiro, a także o niezbędny system automatyzacji pracy metra dla pięciu dodatkowych stacji. Ostatni pociąg zostanie dostarczony do kwietnia 2021 roku.

– Montaż końcowy Inspiro, testy fabryczne i rozruch statyczny pociągów odbywają się w zakładzie Newag w Nowym Sączu. Natomiast pudła pojazdów zostały zbudowane w zakładzie Siemens Mobility w Wiedniu, natomiast wózki zostały wyprodukowane w zakładzie w Grazu – informuje NEWAG S.A.

 

Pociągi dostarczone do Sofii mogą osiągać prędkość do 80 km/h. Podłoga pojazdów wykonana została z kompozytu korkowo-aluminiowego cechującego się niską masą oraz wysoką dźwiękochłonnością. Posiadają także wysoce redundantny systemem trakcyjny i hamulcowy (sterowany osobno dla każdego wózka), zapewniający wysoki poziom dyspozycyjności i hamowanie elektrodynamiczne niemalże do zatrzymania.

Wcześniej w latach 2013-2014 konsorcjum Siemens-NEWAG zrealizowało także dostawę 35 pociągów metra Inspiro dla Metra Warszawskiego. Obecnie platforma Inspiro jest rozwijana m.in w Kuala Lumpur, Rijadzie, Monachium, Norymberdze, Wiedniu oraz Londynie.

Źródło: NEWAG S.A.

Reklama