Aktualności Pasażer

W te wakacje nie pojedziemy nad morze „Słonecznym” pociągiem

Podczas zbliżających się wakacji nie zostanie uruchomiony pociągSłoneczny” łączący Warszawę z Ustką i przejeżdżający przez Trójmiasto. Spółka Koleje Mazowieckie informuje, że decyzja została podjęta w związku z trwającą pandemią COVID-19 i związanymi z nią ograniczeniami oraz obostrzeniami sanitarnymi.

To wakacyjne połączenie od początku cieszyło się dużą popularnością wśród podróżnych, m.in. ze względu na brak konieczności wcześniejszej rezerwacji miejsca.  Na podróż można było zdecydować się w ostatniej chwili, kupując bilet.

Jak informują Koleje Mazowieckie:

– obecnie, ze względu na pandemię, w środkach transportu publicznego wciąż obowiązują limity związane z liczbą podróżnych, którzy mogą jednocześnie przebywać w pojeździe. Zastosowanie ograniczenia w liczbie przewożonych osób z uwagi na brak systemu rezerwacji jest po prostu niemożliwe. Nie ma także możliwości ograniczenia sprzedaży biletów tylko do jednego kanału (Rozporządzenie WE 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady).

 

PociągSłoneczny”, w odróżnieniu od pozostałych połączeń uruchamianych przez Koleje Mazowieckie, jest połączeniem komercyjnym, a co za tym idzie, nie jest dofinansowany przez organizatora pasażerskiego transportu kolejowego na Mazowszu. Trwająca od marca ub.r. pandemia znacząco wpłynęła na wynik i sytuację finansową spółki. Wdrożenie pracy i nauki zdalnej przyczyniło się do znacznego spadku liczby przewiezionych pasażerów, a co za tym idzie – spadku przychodów ze sprzedaży biletów. Dlatego też uruchomienie „Słonecznego”, przy uwzględnieniu limitów związanych z liczbą podróżnych, wiązałoby się z dodatkowymi kosztami dla spółki, co w obecnej sytuacji, niestety, nie ma racjonalnego uzasadnienia.

W związku z powyższym, a także dbając o bezpieczeństwo i zdrowie naszych podróżnych, spółka Koleje Mazowieckie pojęła decyzję o nieuruchamianiu pociągu „Słonecznego” w okresie letnim 2021 r. W przesłanym komunikacie spółka wyraża nadzieję, że w przyszłoroczne wakacje pociąg wyruszy w swoje nadmorskie kursy.

Dodaj komentarz