Tramwaje

W Toruniu powstanie pierwsze skrzyżowanie torów tramwajowych z kolejowymi

Fot. Wikimedia / CC

Linia tramwajowa prowadząca z centrum Torunia na osiedle JAR przetnie tory kolejowe przy ul. Legionów. Będzie to pierwsze tego typu skrzyżowanie w mieście.

Nowe torowisko pobiegnie z al. Solidarności, zlokalizowanej przy CKK Jordanki, nieopodal toruńskiej starówki, następnie na północ – ul. Szosa Chełmińska, do skrzyżowania z ul. Długą. Kolejno poprowadzona zostanie ul. Legionów do skrzyżowania z ul. Polną. W projekcie przewidziano także tory do zajezdni autobusowej. Tam stanie m.in. myjnia tramwajowa.

Trasa nowej linii tramwajowej na ul. Legionów przecinać się będzie z torami kolejowymi. Tory nie są eksploatowane codziennie, jednak mają duże znaczenie. Łączą miasto ze składnicą paliw w Zamku Bierzgłowskim.

Jak informuje Sylwia Derengowska, rzeczniczka MZK w Toruniu, w rozmowie z toruńskim dziennikiem „Nowości”, skrzyżowanie torów będzie jednopoziomowe. Szczegóły projektu uzgodnione zostały ze spółką PKP.

– Ponieważ mamy do czynienia z czynną linią kolejową żeby wdrożyć takie rozwiązanie, konieczne jest przeprowadzenie skomplikowanych procedur dopuszczających wbudowanie takich elementów – podkreśla Derengowska.

 

Przetarg na wykonanie nowej trasy tramwajowej na osiedle JAR zaplanowano na drugą połowę 2020 r. Według założeń, prace gotowe będą pod koniec 2022 r.

Dodaj komentarz