Inwestycje

W Zgierzu i Łodzi Żabieńcu powstają nowe perony

Fot. Janusz Matecki

Mieszkańcy Łodzi już w czerwcu skorzystają z nowego peronu kolejowego – Łódź Żabieniec. W ramach modernizacji linii Łódź – Kutno, na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz, powstaną także szersze wiadukty kolejowe. Koszt prac to ok. 229 mln zł.

Mieszkańcy Zgierza zyskają wygodne połączenia w kierunku Łodzi, Kutna i Łowicza. Dzięki modernizacji trasy, pociągi pasażerskie przyspieszą ze 100 km/h do 120 km/h. Poprawią się też warunki transportu towarów – pociągi towarowe osiągać będą prędkość nawet 100 km/h.

Sprawniejszy przewóz towarów zapewni również przebudowany układ torowy na stacjach Łódź Żabieniec i Zgierz oraz nowoczesne systemy sterowania ruchem kolejowym.

W czerwcu podróżni w Łodzi Żabieńcu wygodniej wsiądą do pociągów

W ramach inwestycji powstanie nowy przystanek Łódź Żabieniec. Pasażerowie skorzystają tam z dwóch nowych, wyższych peronów. Na peronie nr 1 już ustawiono słupy oświetleniowe. Wykonawca będzie układał nawierzchnię. Zamontowane zostaną ławki i wiaty. Zaplanowane jest nagłośnienie oraz czytelne oznakowanie i gabloty z rozkładami jazdy. Z pierwszego nowego peronu podróżni skorzystają w czerwcu.

Przebudowywane jest również przejście podziemne. Prace zorganizowano tak, że odnawianie obiektu pozwala też na dojście do peronów. Przejście będzie wyposażone w dwie windy, które umożliwią dostęp do pociągów osobom o ograniczonej możliwości poruszania się.

Na stacji ułożono już nowy tor przy peronie nr 1. Szykowana jest nowa sieć trakcyjna.

Dostępniejsza stacja w Zgierzu

Na stacji Zgierz PLK budują dodatkowy peron nr 3. Układane są już płyty peronowe. Powstaje nowe przejście podziemne w miejscu przejścia w poziomie szyn. Na żelbetowych ścianach budowany jest strop tunelu. W przejściu będą cztery windy, które zapewnią wygodny dostęp do peronów osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Czytaj dalej >