Pasażer Tabor

Wagony rowerowe wyjadą na tory Kolei Dolnośląskich?

Koleje Dolnośląskie podjęły decyzję o wprowadzeniu do swoich składów wagonów przeznaczonych do transportu rowerów. Zgodnie z zapowiedziami nowe pojazdy wejdą do użytku w maju 2022 roku, a KD będą pierwszym krajowym operatorem z taką ofertą.

Koleje Dolnośląskie

Jakie warunki zapewnią Koleje Dolnośląskie?

KD zakupiły w ostatnim czasie pięć wagonów o charakterze towarowym, które przystosowane będą również do przewozu jednośladów. Obecnie trwają niezbędne formalności związane z dopuszczeniem ich do eksploatacji. Jak zakładają władze Kolei Dolnośląskich, najprawdopodobniej wagony rowerowe będą obsługiwać głównie trasy weekendowe, którymi często podróżują zapaleni rowerzyści.

Konieczne jest także opracowanie najbardziej optymalnych zasad wykorzystania wagonów. Póki co nie są znane lokacje poszczególnych przystanków, na których pasażerowie będą mogli dostawiać lub odbierać swoje rowery. Nie wiadomo również, czy będą z tych wagonów korzystać samodzielnie, czy też z pomocą personelu pokładowego.

Same wagony, ze względu na stosunkowo niską wagę mieszczącą się w granicach 15 ton, nie będą wymagały zmiany pozostałych pojazdów taboru – zostaną podczepione do składów już wykorzystywanych przez Koleje Dolnośląskie.

Dodaj komentarz