Tabor Wydarzenia

Wagony specjalne dla wojska trafiły do PKP Intercity

Specjalne wagony do przewozu osób na potrzeby Sił Zbrojnych RP trafiły do PKP Intercity. Producent – firma H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu – wraz z największym polskim przewoźnikiem pasażerskim, zaprezentowali wagony na 14. Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO w Gdańsku.

Wagony specjalne dla wojska trafiły do PKP Intercity

PKP Intercity realizuje zamówienie na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej. Wartość kontraktu to 106,4 mln zł.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa przez poznańskiego producenta ośmiu wagonów specjalnych do przewozu osób na potrzeby Sił Zbrojnych RP, w tym sześć wagonów bezprzedziałowych do przewozu żołnierzy oraz dwóch wagonów przedziałowych do przewozu konwojów. Wszystkie są drugiej klasy i przystosowane do prędkości 160 km/h. Nie będą dopuszczone do ruchu pasażerskiego, powodem jest ich specjalne przystosowanie. W wagonach znajdują się m.in. stojaki na broń, regały na plecaki czy strefa socjalna, miejsca sypialne, przedział dowódcy, toaleta z prysznicem.

– Cieszy współpraca naszego narodowego przewoźnika z Ministerstwem Obrony Narodowej, której wynikiem jest tabor pasażerski wyłącznie na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Do tej pory polskie wojsko nie posiadało swoich wagonów i było zmuszone je wypożyczać – mówi Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Wagony wyprodukowane przez H. Cegielski FPS różnią się na zewnątrz od pojazdów poruszających się na polskich torach na co dzień. Na pierwszy rzut oka wyróżnia je przede wszystkim zupełnie inna malatura oraz szczelne przejścia międzywagonowe, które redukują hałas. Wagony będą posiadać również homologację na niektóre kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Oprócz Polski będą jeździć po Czechach, Słowacji, Węgrzech czy Rumunii.

– Realizacja zamówienia na osiem wojskowych wagonów jest idealnym przykładem misji publicznej, której podejmuje się PKP Intercity. Udana współpraca krajowego przewoźnika z H. Cegielski FPS jest modelowym projektem, na którym korzystają wszyscy – obydwie spółki, sektor kolejowy, rynek pracy oraz wojsko – mówi Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

O inwestycji mówił także Prezes Zarządu PKP S.A.

Polska kolej zawsze była zaangażowana w działania istotne dla interesu narodowego, dlatego zaangażowanie się w produkcję wagonów na potrzeby polskiego wojska było naturalnym ruchem – podkreśla Krzysztof Mamiński, Prezes Zarządu PKP S.A. i Przewodniczący Rady Nadzorczej PKP Intercity.

 

O zadaniach realizowanych przez PKP Intercity mówił Prezes Zarządu Spólki.

– Warto pamiętać, że PKP Intercity poza realizacją przewozów, prowadzi również zadania związane z obronnością kraju. Jesteśmy zadowoleni, że jako narodowy przewoźnik i Spółka Skarbu Państwa mogliśmy być częścią tego postępowania. Powierzenie nam tej misji pokazuje, że jesteśmy wiarygodnym partnerem w biznesie – dodaje Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

 

Odpowiadająca za produkcję firma H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych od wielu lat jest wiodącym krajowym producentem pojazdów szynowych. W swoim portfolio ma już kilka realizacji dla PKP Intercity – między innymi modernizację 90 wagonów przedziałowych drugiej klasy czy modernizację 10 wagonów na wagony restauracyjne. Obecnie, w ramach wartej blisko 700 mln zł brutto umowy, H. Cegielski produkuje 81 nowych wagonów różnego typu, przystosowanych do potrzeb różnych grup pasażerów. Pierwsze z nich trafią do przewoźnika w ostatnim kwartale br.

Dodaj komentarz