Aktualności Inwestycje Tramwaje

Warszawa: tramwaj do Dworca Zachodniego – podpisano pierwszą umowę

Fot. Tramwaje Warszawskie

Jest pierwsza umowa dotycząca budowy trasy tramwajowej do Dworca Zachodniego w Warszawie. Inwestycja obejmuje podziemny przystanek pod dworcem, półkilometrowy tunel pod Parkiem Zachodnim i nową trasę do ul. Grójeckiej.

Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na opracowanie dokumentacji potrzebnej do wybudowania trasy tramwajowej o długości 1,6 km ze stacji Warszawa Zachodnia do ul. Grójeckiej. Wykonawcą jest krakowska firma Progreg, która będzie miał 18 miesięcy na przygotowanie projektu, zdobycie zgód i pozwoleń administracyjnych, w tym pozwolenia na budowę. Koszt wykonania dokumentacji wraz ze wsparciem zamawiającego i nadzorem autorskim wyniesie blisko 5,5 mln zł. Najważniejsze prace budowlane zostały zaplanowane na 2022 i 2023 rok. Inwestycja łączy się z zaplanowaną przez kolejarzy z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przebudową stacji Warszawa Zachodnia. Obydwa zadania są ze sobą skoordynowane.

Trasa tramwajowa do dworca Warszawa Zachodnia pobiegnie od ul. Grójeckiej wzdłuż ul. Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

W okolicach Parku Zachodniego tramwaje wjadą do liczącego 500 metrów tunelu, którym dotrą do podziemnego przystanku Dworzec Zachodni, który zostanie zbudowany na głębokości niemal 15 metrów poniżej poziomu torów kolejowych.

Czytaj dalej >