Aktualności Inwestycje Tramwaje

Warszawa: tramwaj do Dworca Zachodniego – podpisano pierwszą umowę

Fot. Tramwaje Warszawskie

Jest pierwsza umowa dotycząca budowy trasy tramwajowej do Dworca Zachodniego w Warszawie. Inwestycja obejmuje podziemny przystanek pod dworcem, półkilometrowy tunel pod Parkiem Zachodnim i nową trasę do ul. Grójeckiej.

Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na opracowanie dokumentacji potrzebnej do wybudowania trasy tramwajowej o długości 1,6 km ze stacji Warszawa Zachodnia do ul. Grójeckiej. Wykonawcą jest krakowska firma Progreg, która będzie miał 18 miesięcy na przygotowanie projektu, zdobycie zgód i pozwoleń administracyjnych, w tym pozwolenia na budowę. Koszt wykonania dokumentacji wraz ze wsparciem zamawiającego i nadzorem autorskim wyniesie blisko 5,5 mln zł. Najważniejsze prace budowlane zostały zaplanowane na 2022 i 2023 rok. Inwestycja łączy się z zaplanowaną przez kolejarzy z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przebudową stacji Warszawa Zachodnia. Obydwa zadania są ze sobą skoordynowane.

Trasa tramwajowa do dworca Warszawa Zachodnia pobiegnie od ul. Grójeckiej wzdłuż ul. Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

W okolicach Parku Zachodniego tramwaje wjadą do liczącego 500 metrów tunelu, którym dotrą do podziemnego przystanku Dworzec Zachodni, który zostanie zbudowany na głębokości niemal 15 metrów poniżej poziomu torów kolejowych.

Przystanki tramwajowe i perony kolejowe będą połączone ruchomymi schodami i windami, a pasażerowie nie będą musieli wychodzić na zewnątrz, żeby przesiąść się z tramwaju do pociągu. Łączna długość zaplanowanych tuneli wraz z rampami zjazdowymi wyniesie 2120 metrów. Będą to najdłuższe tunele przeznaczone do ruchu tramwajowego w Polsce.

Trasa pobiegnie wzdłuż ulicy Grójeckiej, gdzie powstanie węzeł rozjazdowy z tzw. pełną gwiazdę, pozwalającą tramwajom skręcać w każdym kierunku tj. do Centrum, Okęcia lub pojechać na wprost do pętli Banacha.

 

Inwestycja prowadzona jest w ramach większego projektu – tramwaj do Wilanowa, podzielonego na 6 części. Trasa o łącznej długości blisko 19 km, docelowo połączy Wolę, Odolany, Dworzec Zachodni, Ochotę, Mokotów i Wilanów. Czas przejazdu tramwajem z Wilanowa do stacji metra Centrum wyniesie ok. 25 minut, do stacji metra Pole Mokotowskie – ok. 18 minut, a do Dworca Zachodniego – ok. 30 minut. Projekt realizacji trasy tramwaju do Wilanowa jest dofinansowany z środków unijnych na lata 2014 – 2020. Projektem objęta jest także budowa nowej zajezdni na Annopolu oraz kupno nowych niskopodłogowych tramwajów.

Dodaj komentarz