Raport z Polski Wydarzenia

Wesprzyj operację Natalki. Wylicytuj obraz od PESA Bydgoszcz

PESA Bydgoszcz włącza się w pomoc 11-letniej Natalce Borowskiej. Spółka przekazała na aukcję olejny obraz przedstawiający tramwaj Tramicus na ul. Gdańskiej w Bydgoszczy. Licytacja trwa do 20 czerwca, a zebrane środki zasilą zbiórkę na operację dziewczynki w Paley European Institute.

Dziewczynka cierpi na czterokończynowy niedowład spastyczny, padaczkę lekooporną i zespół rzekomoopuszkowy. Natalka nie chodzi, nie siedzi samodzielnie, nie mówi, ma problemy z przełykaniem pokarmów. Wymaga 24-godzinnej opieki oraz pomocy ze strony innych osób.

W kwietniu 2019 r. przeszła pierwszą w życiu operację ortopedyczną, mającą na celu uwolnienie jej od bolesnych przykurczy i zatrzymanie procesu wypadania biodra z panewki. Operacja ta niewiele dała, a czas rekonwalescencji nie należał do łatwych. Kilkutygodniowe unieruchomienie w gipsach w pozycji leżącej spowodowało tylko pogłębienie skoliozy, a i tak nie uratowało biodra przed dalszą deformacją. Przed operacją skrzywienie kręgosłupa wynosiło 33 stopnie, po 10 miesiącach – już 84!

Niestety skolioza to olbrzymie zagrożenie dla zdrowia, gdyż powoduje nacisk na organy wewnętrzne (żołądek, płuca, jelita), co ostatecznie może doprowadzić do stanu zagrożenia życia.

Czytaj dalej >