Tabor Wydarzenia

Weź udział w konkursie i zaprojektuj pociąg przyszłości!

Masz pomysł na zaprojektowanie nowych pociągów klasy InterCity oraz koncepcję usług świadczonych na ich pokładach podczas podróży? Weź udział w konkursie i zawalcz o nagrody. Łączna ich wartość to 30 tys. zł.

Zdjęcie: Andreas Vogler

Konkurs „Projekty wzornicze nowych pociągów klasy Intercity oraz koncepcje usług świadczonych w czasie podróży”, którego organizatorem są PKP Intercity oraz PESA Bydgoszcz, skierowany jest do studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia. Swoje pomysły zgłaszać można do 28 lutego 2021 r.

Prace konkursowe można zgłaszać w czterech kategoriach:

  1. Podróż  pociągiem dziś i jutro – zmiany i nowe trendy kształtujące podróż, redefinicja obecnego standardu i nowe funkcjonalności na pokładzie pojazdów wysokiej prędkości lub pojazdów typu double deck.
  2. Praca, jedzenie, zabawa i odpoczynek w podróży – nowa formuła wybranej aktywności. Innowacyjne usługi usprawniające podróż i kształtujące pozytywne doświadczenia pasażerów.
  3. Dostępność i bezpieczeństwo – jak organizować przestrzeń i usługi uniwersalne, w tym dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych (m.in. osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze, kobiety w ciąży i z małymi dziećmi, osoby z dużym bagażem). Jak sprawnie, komfortowo i bezpiecznie transportować różne typy rowerów? Jak w przyszłości zapewnimy odpowiedni poziom ochrony antywirusowej?  Jakie zagrożenia mogą oddziaływać w przyszłości na transport publiczny?
  4. Komunikacja wizualna – Identyfikacja graficzna nowych usług, zintegrowane systemy informacji pasażerskiej w pociągach dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników, kolorystyka wnętrz i identyfikacja poszczególny stref w pojazdach szynowych.

– Na pierwszym miejscu zawsze jest pasażer. Konsekwentnie podnosimy komfort podróżowania poprzez inwestycje w nowoczesny tabor oraz rozwój oferty i usług dla naszych klientów. Ogłoszony wspólnie z PESA Bydgoszcz konkurs to kolejne działanie w kierunku tworzenia nowoczesnych, innowacyjnych pociągów i usług odpowiadających na potrzeby podróżnych, w którym wsłuchujemy się w głos młodych, zdolnych twórców. Kolej to transport przyszłości i takie też przyszłościowe projekty chcemy wdrażać w życie w PKP Intercity – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

 

Kilka wskazówek przekazał Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

– Przy projektowaniu pociągów niezwykle ważne jest odpowiednie podejście do funkcjonalności i oczekiwań pasażera. W PESA przywiązujemy do tego ogromną wagę, dlatego jesteśmy otwarci na nowe pomysły i idee, które zaprezentują nam studenci w konkursie organizowanym razem z PKP Intercity. Liczymy na to, że wspólnie uda nam się zaprojektować i stworzyć pociągi przyszłości, które będą synonimem najwyższej klasy, wygody i bezpieczeństwa – zapowiada Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

 

Projekty można zgłaszać do 28 lutego 2021 r., a rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie zwycięzców nastąpi do 31 marca 2021 r. Obydwie spółki przyznają po 3 nagrody dla najlepszych projektów. Łączna pula nagród wynosi 30 tys. zł.

Dodaj komentarz