Raport z Polski Tramwaje

Węzeł w Alei Solidarności w Toruniu już otwarty [ZDJĘCIA]

W sobotę 28 stycznia 2023 r. uruchomiono węzeł przesiadkowy w Alei Solidarności w Toruniu. W związku z pracami przy budowie nowej linii tramwajowej na Jar węzeł był nieczynny od maja 2022 r. Pierwsze autobusy i tramwaje ruszyły o 4 rano. Jak zmienił się rozkład jazdy przy Alei Solidarności?

Tramwaj na al. Solidarności (fot. Joanna Węglewska / raportkolejowy.pl)
Tramwaj na al. Solidarności (fot. Joanna Węglewska / raportkolejowy.pl)

Przywrócono ruch mimo dalszych prac przy budowie linii

Biegnąca z centrum w kierunku północy miasta nowa linia tramwajowa wymagała zamknięcia węzła przesiadkowego w Alei Solidarności. Przy Placu NOT układano płyty torowe i rozjazdy umożliwiające przejazd pojazdów każdej relacji. Zbudowano także kanalizację do systemu sterowania i ogrzewania zwrotnic. Przy Alei Solidarności prace objęły przebudowę sieci uzbrojenia podziemnego i budowę układu torowego z nowymi rozjazdami, a także układu drogowego. Prace wciąż trwają, jednak nowe torowisko z rozjazdami od strony węzła zostało ukończone, stąd decyzja o przywróceniu ruchu. Wraz z uruchomieniem węzła tymczasowe przystanki autobusowe przy ul. Uniwersyteckiej przestały funkcjonować.

– Służby miejskie pracują nad zmianami w komunikacji miejskiej związanymi z ponownym uruchomieniem węzła przesiadkowego. O szczegółach będziemy informowali wkrótce – mówi Sylwia Derengowska, rzeczniczka Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.

 

W związku z powrotem komunikacji miejskiej na Aleję Solidarności wprowadzono zmiany również w organizacji ruchu drogowego. Kierowcy będą musieli stosować się do dawnej organizacji ruchu na placu Teatralnym, a na placu NOT – dotychczasowej.

W Alei Solidarności powróciły dawne linie tramwajowe:

  • Tramwaje linii nr 1, 2 i 4 kursować będą w obu kierunkach ul. Odrodzenia – al. Solidarności – Wałami gen. Sikorskiego.
  • Tramwaje linii nr 7 kursować będą na trasie: UNIWERSYTET – Gagarina – Sienkiewicza – Broniewskiego – Reja – Bydgoska – pl. Rapackiego – Odrodzenia – AL. SOLIDARNOŚCI – Pl. Rapackiego – Bydgoska – Sienkiewicza – Gagarina – UNIWERSYTET.

Dodaj komentarz