Pasażer Wydarzenia

Wiatr paraliżuje kolej. Dziesiątki odwołanych pociągów

Dwie osoby nie żyją, tysiące gospodarstw domowych pozbawionych jest prądu. Silny wiatr, osiągający prędkość nawet 130 km/h paraliżuje Polskę. Utrudnia również podróżowanie. Powalone na tory drzewa i zerwane trakcje to główne przyczyny odwołań, a także opóźnień pociągów. PKP Intercity SA rekomenduje rozważenie decyzji o rezygnacji w najbliższym czasie z podróży.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w piątek ostrzeżenia przed silnym wiatrem najwyższego - trzeciego stopnia oraz drugiego, które obejmują cały kraj.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w piątek ostrzeżenia przed silnym wiatrem najwyższego – trzeciego stopnia oraz drugiego, które obejmują cały kraj.

W ciągu nocy w całej Polsce strażacy interweniowali ponad 6 tys. razy. Usuwali z dróg i torów powalone drzewa.

Apel PKP Intercity do podróżnych

Przewoźnik PKP intercity, w związku z trudną sytuacją atmosferyczną, wydał specjalny komunikat do podróżnych.

„W związku z silnymi wiatrami na terenie całego kraju, które powodują utrudnienia w ruchu kolejowym, informujemy, że dziś (19 lutego br.) mogą występować duże opóźnienia w kursowaniu pociągów. Rekomendujemy rozważenie rezygnacji z podróży w dn. 19 lutego br. Pasażerowie, którzy zakupili bilet w kasie, otrzymają zwrot kosztów za bilet bez potrącenia odstępnego. Zwrot odstępnego za bilety zakupione w systemie e-IC jest możliwy w drodze reklamacji.

Za utrudnienia przepraszamy.”

Spółka PKP Intercity poinformowała także o odwołaniu kilkunastu pociągów:

Utrudnienia dotyczą także pociągów kursujących w stronę Niemiec. Nieprzejezdna jest bowiem linia Berlin – Frankfurt/Oder). Pociągi kursujące wg planowego rozkładu jazdy do Berlina kończą bieg w stacji Rzepin. Na odcinku Rzepin – Frankfurt uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Pociągi kończące bieg na st. Rzepin:

Pociągi rozpoczynające bieg ze stacji Rzepin:

Wszelkie awarie usuwane są na bieżąco, o czym zapewnia PKP Intercity w swoim komunikacie.

– W związku z silnymi wiatrami na terenie północno- zachodniej części kraju, które powodują utrudnienia w ruchu kolejowym informujemy, że w dniu dzisiejszym (19 lutego b.r.) mogą występować znaczne opóźnienia w kursowaniu pociągów. Najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie Północno – Zachodnim. Zespoły PKP PLK usuwają awarie na bieżąco. Tam, gdzie przejazd jest niemożliwy, pociągi mają skracane relacje. Na dworcach i peronach pasażerowie otrzymują informację o utrudnieniach w ruchu pociągów. Do dyspozycji jest także numer infolinii 19 757 – informuje przewoźnik.

Jak sytuacja pogodowa przedstawiać się będzie w niedzielę, 20 lutego?

Polska będzie pod wpływem rozległego niżu znad Europy Północnej. Z zachodu nasunie się strefa frontu ciepłego związanego z ośrodkiem w rejonie Wysp Owczych. Pozostaniemy w powietrzu polarnym morskim, przejściowo chłodniejszym. Spadek ciśnienia – informuje IMGW.

Dodaj komentarz