Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Więcej pociągów, szybsze przejazdy. PKP PLK usprawniają linię Chojnice – Kościerzyna

W grudniu podróż pociągiem z Chojnic do Kościerzyny skróci się o 10 minut. Będzie to efekt uruchomienia na linii kolejowej nowych urządzeń sterownia ruchem. Na trasę wyjedzie także więcej pociągów. W związku z tym PKP Polskie Linie Kolejowe zwiększą bezpieczeństwo na 10 przejazdach kolejowych. Koszt prac to ok. 8 mln zł.

PKP Polskie Linie Kolejowe
Fot. Przemysław Zieliński / PKP PLK

Wykonawca prac na linii Chonice – Brusy kończy budowę nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym – półsamoczynnej blokady liniowej. Dzięki temu przejazd pociągów z Chojnic do Kościerzyny skróci się nawet o 10 minut.

W grudniu, po zakończeniu prac i uzyskaniu wymaganych pozwoleń, pociągi pojadą z prędkością do 120 km/h. Jak informują PKP PLK, miejscami to dwukrotnie szybciej niż przed pracami.

Poziom bezpieczeństwa na styku dróg i torów zwiększy się dzięki nowej sygnalizacji świetlnej na dziesięciu przejazdach kolejowo – drogowych. Urządzenia będą: na drodze Klawkowo – Krojanty, obok przystanku Żabno koło Chojnic, w Powałkach, Klosnowie, Męcikale (4 przejazdy) i Brusach (2 przejazdy na terenie Brusy – Wybudowanie). Początkowo planowano przebudowę trzech przejazdów. Dzięki dodatkowemu zadaniu nowe urządzenia będą także na kolejnych siedmiu przejazdach. Uruchomienie sygnalizacji na wszystkich przejazdach zaplanowano w grudniu br.

Łączna wartość robót to około 8 mln zł ze środków budżetowych.

Lepsze podróże koleją po Kaszubach

Wykonane w poprzednich latach prace skróciły czas podróży koleją z Chojnic do Kościerzyny o około 10 minut. Zamierzeniem zarządcy infrastruktury jest zapewnienie podróży z Chojnic do Kościerzyny w około godzinę, z prędkością pociągów do 120 km/h.

Prawie 75 mln zł ze środków budżetowych w ostatnich kilku latach PLK przeznaczyły na wymianę szyn i podkładów na 50-kilometrowym odcinku linii między Chojnicami a Lipuszem. Przebudowano jezdnie na 60 przejazdach kolejowo-drogowych, m.in. w Żabnie koło Chojnic, Lubni i Brusach. Wyremontowano dwa wiadukty kolejowe w Chojnicach i Lipuszu, co przełożyło się na poprawę poziomu bezpieczeństwa kursowania pociągów.

Dodaj komentarz