Raport z Polski Wydarzenia

Wielka akcja CBŚP. Wśród zatrzymanych kolejarze

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali pracowników kolei, którzy zamieszani są w proceder okradania podróżnych. Łącznie zarzuty przedstawione zostały 14 osobom.

Wielka akcja CBŚP. Wśród zatrzymanych kolejarze
Fot. CBŚP

W skład gangu wchodzi siedmiu kierowników pociągów, trzech konduktorów oraz dwóch pracowników agencji ochrony. To kolejne osoby zatrzymane w śledztwie dot. okradania pasażerów pociągów dalekobieżnych. Sprawę prowadzą policjanci z warszawskiego oddziału CBŚP oraz prokuratorzy Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. W śledztwo zaangażowani byli także funkcjonariusze Wydziału do Spraw Operacyjno-Prewencyjnych i Bezpieczeństwa Komendy Głównej SOK oraz pracownicy przewoźnika dalekobieżnego.

O wcześniejszym zatrzymaniu siedmiu osób pisaliśmy tu:

 

Typowali, rozpijali i okradali. Gang działający w pociągach dalekobieżnych rozbity [ZDJĘCIA + FILM]

 

Zdaniem prokuratury, członkowie gangu współpracowali z załogą pociągu. W wyniku prowadzonych czynności funkcjonariuszom CBŚP udało się namierzyć i zatrzymać kolejnych podejrzanych. Łącznie to 14 osób.

Akcja ogólnopolska

Do zatrzymań doszło na początku marca 2022 r. Akcje miały miejsce na terenie województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, a także mazowieckiego.

Wśród zatrzymanych jest siedmiu kierowników pociągów, trzech konduktorów oraz dwóch pracowników agencji ochrony. W trakcie przeszukań m.in. ich miejsc zamieszkania ujawniono i zabezpieczono telefony komórkowe i duże sumy pieniędzy.

Pierwsze osoby już usłyszały zarzuty. Jak informuje Prokuratura Krajowa, dotyczą one przyjmowania w związku z pełnieniem funkcji publicznej od członków grupy przestępczej korzyści majątkowych w łącznych kwotach od 3 do 9 tys. zł w zamian za umożliwienie im dokonywania kradzieży, kradzieży zuchwałych w pociągach dalekobieżnych na szkodę podróżnych.

Pracownikom ochrony prokuratura postawiła zarzut pomocnictwa do kradzieży i kradzieży zuchwałej. Z

Wobec 13 zatrzymanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci m.in. poręczenia majątkowego. Jak informuje prokuratura, część osób nie wykonuje swoich obowiązków służbowych do czasu wyjaśnienia sprawy.

W toku śledztwa wyszło na jaw, że zatrzymani swój proceder realizowali w 2020 oraz 2021 r. Na trasie pociągów dalekobieżnych relacji ŚwinoujściePrzemyśl (PKP ICPrzemyślanin”), a także ŚwinoujścieWarszawa (PKP IC „Uznam”).

Zatrzymanym może grozić do 8 lat pozbawienia wolności.

Śledczy zwrócili się również z apelem do osób, które padły ofiarą w pociągach dalekobieżnych, a nie zgłosiły tego faktu organom ścigania, o kontakt z policjantami Centralnego Biura Śledczego Policji pod numerem telefonu (+48) 477 218 984.

Dodaj komentarz