global Wydarzenia

Wielka Brytania: Kolej reaguje na przemówienie królowej

Podczas ceremonii otwarcia nowej sesji parlamentu brytyjskiego książę Karol wygłosił w imieniu Królowej Elżbiety przemówienie, w którym zawarł informację o usprawnieniu transportu w Wielkiej Brytanii. Przejazd będzie bezpieczniejszy i pojawi się więcej innowacyjnych rozwiązań.

Kolej w Wielkiej Brytanii (fot. The Basingstoker / Wikimedia Commons)
Kolej w Wielkiej Brytanii (fot. The Basingstoker / Wikimedia Commons)

– Branża kolejowa z przyjemnością przyjmie nową ustawę transportową. Jednak byłoby dobrze, gdyby w przemówieniu wyraźnie wspomniano o Great British Railways, aby zagwarantować nam postęp – mówi Darren Caplan, dyrektor generalny Railway Industry Association.

 

Jak dodaje Caplan, Railway Industry Association wprowadziło „pięć testów”. Obejmują one brak przerw w pracy na kolei podczas restrukturyzacji, przejrzystość, otwartość i dostępność nowej organizacji. Ponadto – wsparcie zrównoważonych sektorów dostaw kolejowych, które zachęcają do prywatnych inwestycji. Największe wyzwanie stanowi zapewnienie ze strony Wielkiej Brytanii o pozostawieniu pozytywnej spuścizny w zakresie bezpieczeństwa, dekarbonizacji, eksportu i gospodarki.

– To ważny punkt w kierunku zapewnienia lepszej linii kolejowej dla klientów i całego kraju, ponieważ Great British Railways mają potencjał, aby dołączyć do kolei – mówi Andy Bagnall, dyrektor generalny Rail Delivery Group. – Aby te reformy odniosły sukces, należy to zrównoważyć, dając prywatnym operatorom swobodę zawierania umów, aby mogli bezwzględnie koncentrować się na klientach i odważnie wprowadzać innowacje w celu zaspokojenia ich potrzeb – dodaje.

 

Głos w sprawie nowej ustawy zabrał również Michael Lynch, Sekretarz generalny związku zawodowego RMT. Stwierdził on, że ustawa jest narzędziem, które pomoże w nagrodzeniu prywatnych przewoźników kolejowych za niepowodzenie przy nowych kontraktach bez żadnego ryzyka finansowego dla ich akcjonariuszy.

 

W odpowiedzi na przemówienie Martin Tugwell, dyrektor generalny Transport for the North zaznaczył, że potrzeba reformy kolei od zawsze była priorytetem dla regionu. Połączenie innowacyjności z dekarbonizacją przyczyni się do poprawy łączności.

 – Transport for the North jest gotowy, aby znaleźć się na czele planów rządu dotyczących stworzenia zrównoważonej sieci transportowej w północnej Anglii – dodaje.

 

Stanowisko w tej sprawie zajął również Jonathan Bray, dyrektor Urban Transport Group, który wskazał na ważną rolę nowej ustawy transportowej. Powinna ona zapewnić możliwość rozszerzenia sprawdzonych korzyści, które płyną z lokalnego podejmowania decyzji w transporcie lokalnym.

Dodaj komentarz