Aktualności Wydarzenia

Wkrótce rusza kolejna edycja Kolejowej Kropli Krwi

Urząd Transportu Kolejowego już po raz siódmy zorganizuje akcję „Kolejowa Kropla Krwi”. Tegoroczna edycja odbędzie w się w Katowicach.

Wszyscy chętni będą mogli oddać krew w ramach akcji w dwóch punktach poboru. Oba będą zlokalizowane przy dworcu kolejowym.

Krew to bezcenny lek, który nie ma zamiennika, bo dotąd nie wynaleziono jej substytutu. Krwiodawstwo jest więc niezastąpionym systemem leczenia, ale również szlachetną ideą dzielenia się z drugą osobą. To oddawanie cząstki siebie dla ratowania zdrowia i życia potrzebujących.

Fot. UTK

Od 6 lat Urząd Transportu Kolejowego wspiera ideę honorowego krwiodawstwa poprzez organizację akcji Kolejowa Kropla Krwi. Siódma edycja kolejarskiej akcji odbędzie się w piątek, 7 października. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest również Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.
W pobliżu dworca kolejowego Katowice zorganizowane będą dwa punkty poboru krwi. UTK zaprasza od 8.00 do krwiobusa na placu przy dworcu i Galerii Katowickiej, a od 10.00 także do biura Oddziału Terenowego UTK w Katowicach przy ul. Dworcowej 4.

– Zapraszamy wszystkich chętnych do oddania krwi, a szczególnie przedstawicieli sektora kolejowego. Krew jest darem człowieka dla człowieka. Oddając ją ratujemy wiele ludzkich istnień, a dzielenie się nią jest symbolem życia, poświęcenia i bohaterstwa” – zachęca do udziału dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

W celu ułatwienia organizacji akcji krwiodawstwa prosimy o wcześniejsze zapisanie się poprzez interaktywny formularz pod adresem utk.gov.pl/kkk2022
W Kolejowej Kropli Krwi wzięło już udział blisko 250 osób, a zebrana krew pomogła uratować życie około 500 osobom.

Przygotowując się do oddania krwi warto pamiętać o obowiązujących zasadach. Krew może oddać każda dorosła i zdrowa osoba, u której nie wystąpiły żadne przyczyny dyskwalifikujące. Szczegóły znajdują się na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Krwiodawcą można zostać także po szczepieniu przeciwko COVID-19. W zależności od przyjętej szczepionki, okres ten będzie różny – od 48 godzin po szczepionkach mRNA do 2 tygodni w przypadku pozostałych szczepionek.

Dodaj komentarz