Tramwaje

Wsiedli na energorowery i… wprawili w ruch tramwaje

Czy można wprawić w ruch tramwaj za pomocą roweru? Można! Pod warunkiem, że jesteśmy w Toruniu, tramwaj jest nieduży, a my mamy do dyspozycji energorower. Pierwsza edycja zawodów na energorowerach odbyła się dziś (10 sierpnia 2023 r.) przed CKK Jordanki, a kolejna odsłona także dzisiaj w godz. 16.00-19.00 w Galerii Copernicus. Jest to zapowiedź otwarcia nowej linii tramwajowej w Toruniu.

W zmaganiach uczestniczyli m.in. Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz prezes MZK Toruń Zbigniew Wyszogrodzki (fot. organizator)
W zmaganiach uczestniczyli m.in. Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz prezes MZK Toruń Zbigniew Wyszogrodzki (fot. organizator)

„Załaduj się dobrą energią” – tak brzmi hasło przewodnie otwarcia nowej linii tramwajowej na północ Torunia. Zanim 25 sierpnia ruszymy prawdziwymi tramwajami na prawdziwe tory, zapraszamy torunian do udziału w zabawie na energorowerach. Zasada działania jest prosta: napędzane siłą mięśni rowery stacjonarne wytwarzają prąd, a ten wprawia w ruch miniaturowe tramwaje poruszające się po makiecie torowiska.

Do napędzania tramwajów energorowerami podczas pierwszych zawodów na placu przed CKK Jordanki było sporo chętnych: dorosłych, dzieci, młodzieży. Wśród uczestników znalazł się prezydent Torunia Michał Zaleski i prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji Zbigniew Wyszogrodzki.

– Jestem wielkim fanem nowej linii tramwajowej. Mieszkam przy Hubego, ale pracuję na starówce, a syn chodzi tam do szkoły. Będzie nam znacznie łatwiej z dojazdami – cieszy się pan Tomasz. – Od razu planujemy sobotę kupić długoterminowe bilety. Będzie taniej i bez problemu z parkowaniem.  Dlatego, jak tylko wyczytałem, że będą te energorowery, chciałem chociaż symbolicznie zasilić ten tramwaj.

 

Pani Helena, mieszkanka ul. Fałata, jest zadowolona, bo niemal codziennie jeździ na ul. Długą do córki i wnuczki.

Przystanek na Zieleńcu mam ze sto metrów od domu, a będę wysiadała prawie przed blokiem córki. A że właśnie skończyłam 65 lat i już jeżdżę za darmo, to dla mnie duża wygoda i zero wydatków – mówi kobieta.

 

Chętnych do zasilania tramwajów było sporo. Ci, którym udało się wytworzyć najwięcej prądu, dostali upominki.

Na powtórkę zapraszamy jeszcze dziś w godz. 16.00 – 19.00 w Galerii Copernicus.

Partner wydarzenia: Galeria Copernicus, CKK Jordanki

Partnerzy projektu: Bank Pekao, BGK

Sponsorzy imprezy otwarcia: Balzola, Intop, Pesa, Solaris, Mera Systemy, Intermarche, B-ACT, Ster Group, Mentor SA, Kancelaria Gorczyca & Klempert Radcowie Prawni, Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy

Patroni medialni: Radio Gra, Raport Tramwajowy

Współpraca: CKK Jordanki, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Stowarzyszenie Wędka, Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej

Dodaj komentarz