Aktualności Wydarzenia

Wygrałeś z COVID-19? Oddaj osocze!

Fundacja Grupy PKP i Zespół ds. Promocji Honorowego Dawstwa Krwi w Grupie PKP, odpowiada na apel Narodowego Centrum Krwi i włącza się w zbiórkę osocza od osób, które chorowały na koronawirusa i wyzdrowiały. Wszystkich kolejarzy, którzy są ozdrowieńcami zachęcamy do udziału w akcji, która rozpocznie się 18 listopada i potrwa do końca roku.

Dlaczego pozyskanie osocza tzw. ozdrowieńców, czyli osób które wyzdrowiały z zakażenia koronawirusem, jest tak istotne? Chodzi o zawarte w nim przeciwciała, które wytworzył organizm podczas walki z SARS-CoV-2. Pobrane osocze, poddane odpowiednim procedurom, jest następnie podawane chorym na COVID-19. Zawarte przeciwciała neutralizują wirus SARS-CoV-2 i eliminują go z organizmu zakażonego pacjenta, co pozwala na zdecydowanie szybszy powrót do zdrowia.

–  Na dzień dzisiejszy podawanie osocza ozdrowieńców dla wielu chorych jest jedyną szansą na wyzdrowienie.– mówi Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

 

– Działania i zaangażowanie kolejarzy w Honorowym Dawstwie Krwi to prawie 60 –letnia tradycja, jednak nigdy nie był to tak ciężki okres jak w obecnym czasie kryzysu wywołanego przez COVID-19, dlatego tym bardziej musimy pomagać innym. Zachęcajmy swoich bliskich do oddawania krwi, ale szczególnie, mobilizujmy osoby, którym udało się wyjść zdrowym po przebytej chorobie. Ich krew jest teraz najbardziej potrzebna do wyleczenia innych chorych na koronawirusa. Pomagajmy sobie wzajemnie, życie wielu osób zależy dziś także od Nas. – zachęca Łukasz Derylak z zespołu ds. promocji HDK w Grupie PKP.

 

Fundacja Grupy PKP i Zespół ds. Promocji Honorowego Dawstwa Krwi w Grupie PKP apelują do wszystkich kolejarzy – ozdrowieńców, aby oddawali osocze w Regionalnych Punktach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wasza krew może uratować życie zakażonym wirusem COVID -19! Zróbcie to w dniach od 18 listopada do 31 grudnia 2020 r. Podczas rejestracji podajcie hasło: Kolejarz. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć ilu kolejarzy zareagowało na nasz apel!

Osocze może zostać pobrane od osób w wieku 18-65 lat, które przechorowały COVID-19 lub przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami lub wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone oraz czują się zdrowe. Co istotne – osocze można oddać, gdy minęło 28 dni od zakończenia objawów, bądź 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które zakażenie przeszło w sposób bezobjawowy.

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy – podczas pobierania krew rozdzielana jest na osocze i pozostałe składniki, które przetacza się z powrotem do tej samej żyły. Zabieg ten, który trwa około 30-40 minut, jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Osocze można też uzyskać poprzez pobranie krwi pełnej.

Apelujemy do całego środowiska kolejarskiego: jeśli pokonałeś COVID-19, udaj się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, bądź Jego Oddziału Terenowego, podaj hasło KOLEJARZ i oddaj osocze – cenny dar, który może uratować życie drugiemu człowiekowi.

Źródło: Fundacja Grupy PKP

Dodaj komentarz