Aktualności Raport z Polski Wydarzenia

Wystawa “Stacja Solidarność” stanęła przed dworcem Wrocław Główny

Na placu przed dworcem PKP Wrocław Główny stanęło jedenaście dwustronnych plansz wypełnionych archiwalnymi zdjęciami i opisami wydarzeń z października 1990 r. Wystawę „Stacja Solidarność” oglądać można do 16 listopada.

Fot. nadesłane

Głównym tematem wystawy jest głodówka kolejarzy z października 1980 roku, której w tym roku mija 40. rocznica. W roku, w którym miał miejsce, był zjawiskiem nieprzeciętnym i nietuzinkowym. 21 października 1980 roku w świetlicy Lokomotywowni Wrocław Główny kolejarze z powstającej również w PKP „Solidarności” rozpoczęli protest głodowy. Domagali się lepszych warunków pracy, poszanowania swojego zawodu oraz podwyżek wynagrodzeń. Ważną kwestią było przede wszystkim uznanie przez władze PRL i przyjęcie statutu formującego się Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. 31 października 1980 roku podpisano kończące protest porozumienie z przedstawicielami władz.

– Głodówka kolejarzy z października 1980 roku, była aktem odwagi, solidarności oraz gotowości polskich kolejarzy do walki o lepszy byt i wolną oraz demokratyczną Polskę. Dlatego tak ważne jest oddanie hołdu jej uczestnikom, w szczególności w takiej formie jak ekspozycja, która stanęła na placu przed dworcem Wrocław Główny – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

 

Do wydarzeń sprzed lat wrócił także dr Kamil Dworaczek z Oddziału IPN we Wrocławiu.

— W dniach 21–27 października 1980 r. w świetlicy Lokomotywowni Wrocław Główny 34 delegatów „Solidarności” z całego przedsiębiorstwa PKP podjęło protest głodowy. Jego celem było przede wszystkim polepszenie warunków pracy na kolei. 31 października 1980 r. podpisano porozumienie z przedstawicielami władz gwarantujące spełnienie większości postulatów kolejarzy. Głodówka bezsprzecznie była aktem założycielskim „Solidarności” w PKP. Wydarzenia w lokomotywowni mocno przeżywali nie tylko kolejarze, ale również członkowie związku w całej Polsce i duża część mieszkańców Wrocławia. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że głodówka budowała poczucie wspólnoty wrocławian i była jednym z aktów założycielskich również wrocławskiej „Solidarności” — mówi dr Kamil Dworaczek z Oddziału IPN we Wrocławiu.