Pasażer Polregio Wydarzenia

Wzrosną ceny biletów kolejowych w Małopolsce

Wzrosną ceny biletów dla pasażerów pociągów podróżujących po terenie województwa małopolskiego. Nowy cennik obowiązywać będzie od 2 sierpnia w pociągach POLREGIO, Kolei Małopolskich oraz Kolei Śląskich.

Fot. Małopolska.pl

Jak tłumaczą przewoźnicy, wprowadzenie nowego cennika biletów to reakcja na wzrost kosztów wynikających z rozwoju oferty przewozowej, a także koniecznością sfinansowania kolejnych inwestycji w zakup nowego taboru kolejowego przeznaczonego do obsługi połączeń kolejowych.

– Już niebawem Pasażerowie będą mogli skorzystać z przejazdów nowymi pojazdami ELF 2, natomiast w niedalekiej przyszłości Województwo Małopolskie będzie miało do dyspozycji także nowe pociągi IMPULS 2. Pozwoli to na sukcesywne uruchamianie nowych połączeń i poszerzanie oferty przewozowej, co umożliwi Pasażerom wygodny i szybki dojazd do pracy czy szkoły – informuje POLREGIO.

 

Jak przedstawiać się będzie nowy cennik? Ceny biletów wzrosną średnio o 10 proc. w przypadku biletów jednorazowych i o 10 zł w przypadku biletów okresowych.

– Należy podkreślić, że mimo podwyżki, ceny biletów w ramach ofert specjalnych będą w dalszym ciągu niższe od cen dostępnych w taryfie podstawowej przewoźników. Oferta cenowa przy przejazdach z/do stacji Kraków Lotnisko, na podstawie biletów jednorazowych, pozostaje bez zmian – czytamy na oficjalnej stronie POLREGIO.

 

W dalszym ciągu obowiązywać będzie integracja biletowa między przewoźnikami, a niemal wszystkie oferty specjalne stosowane na obszarze Województwa Małopolskiego dostępne będą w systemie Małopolska Karta Aglomeracyjna, co umożliwi pasażerom łatwy i szybki dostęp do pełnej oferty biletowej.

Od 1 września w pociągach Kolei Małopolskich wprowadzona zostanie opłata za wydanie biletu na pokładzie składu – wyniesie ona 2,00 zł.

Będzie ona pobierana wyłącznie w przypadku zakupu biletu u obsługi pociągu podczas gdy kasa biletowa na stacji wyjazdu będzie czynna.  Z opłaty zwolnione będą osoby niepełnosprawne i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej (tzw. osoby uprzywilejowane). Odprawa tych osób dokonywana będzie w trakcie kontroli biletów.

Osoby uprzywilejowane – Koleje Małopolskie sp. z o.o.:

  • osoby na wózkach inwalidzkich (również z opiekunem) lub osoby o ograniczonej możliwości poruszania się,
  • osoby podróżujące z dziećmi do 13 roku życia,
  • osoby podróżujące z ciężkim lub nieporęcznym bagażem,
  • osoby w podeszłym wieku (ukończony 70 rok życia), niewidome i słabowidzące, głuche i słabosłyszące,
  • osoby poruszające się przy pomocy kul albo laski (mające problemy z chodzeniem na skutek urazów lub złamań kończyn),
  • osoby mające trudności w komunikowaniu się z otoczeniem lub rozumieniem języka pisanego albo mówionego – w tym osoby z zagranicy, które nie znają języka polskiego,
  • osoby niepełnosprawne psychicznie lub intelektualnie,
  • osoby niskiego wzrostu, kobiety w ciąży, podróżujące z rowerem,
  • dzieci do 13 roku życia,
  • osoby będące przewodnikami/opiekunami (ulga 78% i 95%) odbywające przejazd z osobami uprawnionymi do ulgi.

Przykładowe ceny biletów normalnych obowiązujące od 2 sierpnia br.:

Dodaj komentarz