Inwestycje Wydarzenia

Zakończyły się prace przy budowie nowego odcinka metra w Dubaju

Zakończyły się prace przy rozbudowie torów metra w Dubaju. Uroczystego otwarcia Czerwonej Linii dokonał Szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, premier i wiceprezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kontrakt o wartości 2,6 mld euro przypadł konsorcjum firm Alstom, Acciona i Gulermak.

W wydarzeniu uczestniczył m.in. Henri Poupart-Lafarge, dyrektor generalny Alstom oraz prezes zarządu, a za pośrednictwem wideokonferencji również przedstawiciele konsorcjum ExpoLink, wykonawcy projektu.

Budowa 15-kilometrowego odcinka Red Line rozpoczęła się w lipcu 2016 r. W ramach inwestycji powstało 11,8 km trasy naziemnej oraz 3,2 m podziemnej, z rozgałęzieniem z istniejącej linii czerwonej na stacji Nakheel Harbour & Tower.

W ramach zadania firma Alstom m.in. dostarczyła i wykonała integrację całego systemu dubajskiego metra, w tym 50 pociągów Metropolis oraz systemu automatycznego kontrolowania opłat.

Linia oddana zostanie do użytku we wrześniu.

Przedłużenie dubajskiego metra zapewni bezpośredni dojazd do terminali lotniskowych na międzynarodowym lotnisku w Dubaju. W przyszłości zaś, po dobudowaniu 3,4-km odcinka, dotrzeć będzie można do międzynarodowego lotniska Al Maktoum.

Jak zakłada projekt, w ciągu godziny linią metra będzie mogło przejechać nawet 46 tys. pasażerów. Od 2021 r. przepustowość dzienna szacowana jest na 125 tys. osób. W ciągu kolejnych 10 lat szacunkowa dzienna liczba pasażerów wzrośnie do 275 tys.

Dodaj komentarz