Raport z Polski Wydarzenia

Zarząd PKP Polskich Linii Kolejowych odwołany

Według nieoficjalnych informacji pozyskanych przez “Raport Kolejowy”, cały Zarząd PKP Polskich Linii Kolejowych został odwołany. Decyzja ta zapadła na Walnym Zgromadzeniu Spółki.

Fot. PKP PLK
Fot. PKP PLK

Dotychczasowy skład Zarządu – stan na dzień 14.02

  • Ireneusz Merchel – Prezes Zarządu;
  • Mirosław Skubiszyński – Wiceprezes Zarządu – dyrektor ds. eksploatacji;
  • Radosław Celiński – Członek Zarządu – dyrektor ds. finansowych i ekonomicznych;
  • Piotr Majerczak – Członek Zarządu – dyrektor ds. utrzymania infrastruktury;
  • Arnold Bresch – Członek Zarządu – dyrektor ds. realizacji inwestycji;
  • Grzegorz Kurdziel – Członek Zarządu – dyrektor ds. wsparcia operacyjnego.

Malepszak: Czas zakończyć złe projektowanie na kolei

O zmianach w strukturach PKP Polskich Linii Kolejowych mówi się od kilku tygodni. To, że dotkną one także zarządcę infrastruktury kolejowej, było pewne. Słyszeliśmy to m.in. w wypowiedziach polityków i ekspertów, którzy punktowali błędy inwestycji kolejowych na polskich torach.

– Czas zakończyć złe projektowane na kolei – mówił kilka dni temu Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury ds. kolei w rządzie Donalda Tuska. Zdaniem Malepszaka, w projektach prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są błędy. Mogą one generować problemy w ruchu pociągów.

 

Błędy punktowała także spółka Centralny Port Komunikacyjny, która w grudniu złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez członków zarządu PKP PLK. Chodzi dokładnie o brak koordynacji projektów kolejowych z CPK i narażenie Skarbu Państwa na dużą szkodę.

W dokumencie skierowanym do prokuratury CPK wskazuje na przestępstwo z art. 296 par. 1a.

– Jeżeli sprawca, o którym mowa w § 1 przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 – czytamy.

 

Nawarstwiające się problemy sprawiły, że wiceminister Piotr Malepszak zapowiedział „poukładanie” spraw w siedzibie PKP Polskich Linii Kolejowych.

– Jeżeli chodzi o ministerstwo, to panuje spokój i harmonia. Gorzej sytuacja wygląda po drugiej stronie Wisły, przy ul. Targowej – mówił, cytowany przez portal wnp.

 

Jak wynika z naszych informacji, „układanie spraw” w PKP PLK się rozpoczęło.

Dodaj komentarz