Pasażer Tabor

Zgoda UTK na obsługę trasy Wiedeń – Przemyśl przez RegioJet

Czeski przewoźnik RegioJet nie zwalnia tempa i odważnie wchodzi z nową ofertą. Operator otrzymał właśnie zgodę Urzędu Transportu Kolejowego na realizację przewozów pasażerskich na trasie Wiedeń Hbf. – Przemyśl Główny.

Pierwszy pociąg ruszy już w grudniu 2021 roku?

UTK wydało zgodę na obsługę trasy pomiędzy 12 grudnia 2021, a 12 grudnia 2026 roku. Jak jednak sugerują przedstawiciele RegioJet, rozkład jazdy nie pozwoli raczej na uruchomienie przejazdów już w przyszłym miesiącu. Najbardziej prawdopodobnym terminem rozpoczęcia obsługi jest rok 2023.

Połączenie kolejowe PrzemyślWiedeń będzie organizowane w godzinach nocnych i obsługiwane przez jedną parę pociągów (w trybie codziennym). Nocny skład będzie wyruszał z Przemyśla o godzinie 20:45, a drogę powrotną rozpocznie w Wiedniu o 21:07. RegioJet zapowiada wykorzystanie od 6 do 12 wagonów z miejscami siedzącymi oraz do leżenia.

Jako pociąg międzynarodowy będzie on objęty biletami o tym samym charakterze, to jest bez możliwości korzystania z przejazdów regionalnych. Na trasie PrzemyślWiedeń będą obowiązywały tylko przystanki do wejścia, natomiast skład powrotny będzie zatrzymywał się na stacjach „do wyjścia”.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że Urząd Transportu Kolejowego wydał decyzję w bardzo krótkim czasie – proces trwał zaledwie 5 miesięcy, a faktyczne postępowanie ruszyło na początku sierpnia. Podstaw tak błyskawicznego działania należy szukać w decyzji PKP Intercity, które zrezygnowało z badania równowagi ekonomicznej.

Dodaj komentarz