global Wydarzenia

Zima sparaliżowała berlińską kolej S-Bahn

Śnieg sparaliżował berlińską kolej S-Bahn. Deutsche Bahn informuje o uszkodzonych pociągach i zakłóconej pracy zwrotnic. Część tras jest czasowo zamknięta.

Fot. ilustracyjne

Trudne warunki atmosferyczne, występujące w Niemczech już w weekend, wpłynęły na znaczne opóźnienia w ruchu pociągów. Pogoda zakłóca także funkcjonowanie infrastruktury kolejowej, doprowadzając część urządzeń do awarii. Sprawę skomentowała rzeczniczka niemieckiego przewoźnika, która podkreśliła, że „w ciągu najbliższych dni pasażerowie nie mogą oczekiwać zmian na lepsze”.

Duże problemy odnotowują pojazdy S-Bahn serii 485, zbudowane ok. 30 lat temu. Z uwagi na fakt, że zawodził dziś jeden pojazd za drugim, DB zdecydowało skrócić przejazdy na trasie S8 do odcinka między Birkenwerder i Schöneweide. W południe przewoźnik poinformował, że skróci kursowanie na linii S46 do odcinka między Schöneweide i Königs Wusterhausen. Chwilę później – że wyłącza z użytkowania pociągi na linii S85.

Jak informuje jeden z maszynistów, cytowany przez berliner-zeitung.de, awaria dotknęła także pojazdy serii 481, stanowiące większość floty przewoźnika. Część pojazdów kursowała z prędkością do 60 km/h.

Chwilę przed godz. 15.00 awarie odnotowano już na 10 liniach. Aby zachować ciągłość kursów, składy zatrzymywały się na stacjach końcowych tylko na 10 minut.

O godz. 16.10 odnotowano całkowitą awarię linii S8.

– Sytuacja jest napięta – informuje przewoźnik. – Dalszy rozwój sytuacji zależeć będzie od ilości śniegu, który napada. Puszysty śnieg dla S-Bahn jest szczególnie problematyczny, wnika bowiem do obszarów technicznych pojazdów i infrastruktury.

 

Żadnych zakłóceń nie odnotowały zaś pociągi S-Bahn najnowszej generacji, które na berlińskich torach kursują od początku roku. Eksploatowane są na linii S47 między Spindlersfeld a Hermannstrasse. Odporność na zimę była jednym z wymagań, które musiała spełnić nowa seria 483/484. Pojazdy zostały gruntownie przetestowane w najdłuższym klimatycznym tunelu aerodynamicznym na świecie w Wiedniu w temperaturach poniżej zera. Fakt, że S47 został skrócony do Spindlersfeld-Schöneweide po południu, również wynikał z usterki przełącznika.

Źrodlo: berliner-zeitung.de

Dodaj komentarz