global Przewozy towarowe Wydarzenia

“Złożyły się w harmonijkę”. W Norwegii wykoleiło się 25 wagonów

Ruch kolejowy między Bergen a Vaksdal w Norwegii jest zablokowany po wykolejeniu 25 wagonów pociągu towarowego. Do zdarzenia doszło na stacji Arna, w piątek 22 marca. Niespełna 500 metrów przed wykolejonymi wagonami zatrzymał się pociąg pasażerski z 200 osobami na pokładzie. Szybka reakcja drugiego maszynisty pozwoliła uniknąć katastrofy.

Wykolejenie pociągu towarowego w Norwegii.
Wykolejenie pociągu towarowego w Norwegii.

Zdarzenie miało miejsce około godz. 19.00. Jak informuje przedsiębiorstwo towarowe Onrai, właściciel pociągu, do wykolejenia doszło na zwrotnicy. Ranny w zdarzeniu został maszynista lokomotywy. Trafił pod opiekę lekarzy.

Lokomotywa w chwili wykolejenia znajdowała się w tunelu, wagony, które wypadły z torów, utworzyły efekt tzw. harmonijki. W tym samym tunelu, z naprzeciwka nadjeżdżał pociąg pasażerski, relacji Oslo – Bergen. Skład zatrzymał się niespełna pół kilometra od wykolejonych wagonów. Służby ratunkowe, które pojawiły się na miejscu, ze względów bezpieczeństwa wydały zakaz opuszczania pociągu przez pasażerów. Skład pasażerski został wyprowadzony z tunelu po 5 godzinach.

Skala zniszczeń po wykolejeniu może być ogromna. Część wagonów uderzyła w znajdujące się przy torach skały. Zerwana została sieć trakcyjna i uszkodzone są tory. Szacowanie strat trwa.

Wokół miejsca zdarzenia wyznaczono 500-metrową strefę bezpieczeństwa. Służby musiały sprawdzić, czy w pociągu nie znajdowały się substancje niebezpieczne i czy nie doszło do ewentualnego wycieku. Okolicznym mieszkańcom nakazano pozostanie w domach.

Dodaj komentarz