Raport z Polski Wydarzenia

Zniszczyli murale, Hitlerowi dorysowali serce. Wandale poszukiwani [ZDJĘCIA]

Dorysowali serce na wizerunku Hitlera i zniszczyli antywojenne murale na gdańskim Jasieniu. Nastoletnich wandali – grafficiarzy zarejestrowały kamery monitoringu na stacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Sprawa została już zgłoszona na policję, a my – razem z naszymi Czytelnikami – wspieramy PKM w poszukiwaniu sprawców.

Fot. Pomorska Kolej Metropolitalna
Fot. Pomorska Kolej Metropolitalna

– Tego co się stało w miniony weekend na naszym murze z antywojennymi muralami na Jasieniu nawet nie chce się komentować – zresztą zobaczcie sami. – Taką wiadomość Pomorska Kolej Metropolitalna opublikowała na swoim profilu na Facebooku w poniedziałkowe przedpołudnie.

 

Grupa czterech młodych osób na niezamalowanej powierzchni muru, przy stacji kolejowej na gdańskim Jasieniu, napisała kilka prorosyjskich i antyukraińskich haseł. Następnie zniszczyli trzy murale – w tym dzieło poświęcone ofiarom rosyjskiej masakry cywilów w Buczy. Namalowała je pochodząca z Ukrainy studentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

– Bezmyślni wandale zniszczyli także obydwa murale autorstwa Piotr Tuse Jaworski, zamazując czarnym sprayem napis “TOGETHER WE STAND” widniejący nad wizerunkami braci Kliczko – dodają przedstawiciele PKM. – Na wizerunku Hitlera dorysowali zaś serce. Chyba – a w zasadzie na pewno – nie zdawali sobie sprawy, że w tym przypadku niszczą dzieła sztuki publicznej znane na całym świecie, a przez to dużej wartości. Będzie to miało przełożenie na wysokość wyrządzonej przez nich szkody i karę po ich złapaniu.

 

Jak informuje Pomorska Kolej Metropolitalna, spółka dysponuje pełną dokumentacją filmową ze zdarzenia. Zarejestrowały je bowiem zainstalowane w pobliżu kamery monitoringu. Policji przekazane zostały także dokładne wizerunki sprawców, w tym zbliżenia twarzy każdego z 4 nastolatków. Młodzież w drogę powrotną do Kościerzyny udała się bowiem pociągiem ze stacji PKM Gdańsk Jasień.

– Z monitoringu wewnątrz pociągu można więc będzie dodatkowo ustalić, na której stacji wysiedli – czytamy.

 

Wszystkie hasła pracownicy PKM już zamalowali. Spółka apeluje jednak do mieszkańców Trójmiasta i okolic o kontakt w przypadku rozpoznania sprawców. Anonimowość jest gwarantowana.

Dodaj komentarz