Raport z Polski Wydarzenia

Żółta naklejka ratuje życie. W 2020 r. skorzystano z niej 5,7 tys. razy

5700 – tyle razy w 2020 r. skorzystano z numeru alarmowego, wykorzystując znajdujące się na przejazdach kolejowych żółte naklejki. Oznakowanie wprowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe pomaga ratować zdrowie, a nawet życie użytkowników dróg i torów. W czwartek 11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego.

Na przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach dla pieszych przez tory PKP PLK umieściły łącznie 28 tys. żółtych naklejek. To właśnie na nich widnieją wszystkie informacje ułatwiające wezwanie pomocy.

– Od 2018 roku to system szybkiego informowania służb kolejowych o zagrożeniu na przejazdach i torach – informuje PKP PLK. – W wielu przypadkach żółta naklejka ratowała życie. Jeśli na przejeździe zepsuje się samochód lub zablokujemy tory, informacje umieszczone na naklejce mogą zapobiec tragedii.

 

Informacje w formie żółtych naklejek znajdują się na przejazdach od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub przy słupkach, do których umocowane jest ramię rogatki. Każda naklejka posiada trzy ważne numery. Pierwszy to indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego. Drugi to numer alarmowy 112, który należy wybrać w przypadku zagrożenia życia. Operator numeru alarmowego 112, po podaniu numeru skrzyżowania, może precyzyjnie określić, gdzie należy wysłać pomoc. Ma także możliwość szybkiego łącza z kolejarzami, którzy mogą wstrzymać ruch pociągów na linii. Trzeci numer to numer awaryjny, na który można zgłaszać usterki nie zagrażające bezpośrednio życiu.

Czytaj dalej >