Pasażer Polregio

Związkowcy zagłosowali – strajk generalny w Polregio

Pomimo pozytywnego rozstrzygnięcia i dofinansowania wielu projektów w ramach Programu Kolej Plus na polskiej kolei nadal niespokojnie – już 16 maja ma się odbyć strajk generalny pracowników Polregio.

Pracownicy POLREGIO ogłosili strajk. Co oznacza on dla pasażerów? Przede wszystkim utrudnienia. (Fot. POLREGIO)
Pracownicy POLREGIO ogłosili strajk. Co oznacza on dla pasażerów? Przede wszystkim utrudnienia. (Fot. POLREGIO)

Czego możemy się spodziewać?

Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Polregio SA ogłosił oficjalnie, że dnia 16 maja tego roku, od godziny 0:01 ruszy strajk generalny. Pracownicy zaprotestują we wszystkich zakładach przewoźnika. Związkowcy ze strajku wyłączyli jedynie centralę. To, jak podkreślili związkowcy, rezultat braku porozumienia w sprawie podwyżek wynagrodzenia. Według Komitetu właściciele Polregio nie wyrażają także woli do prowadzenia dalszych negocjacji.

W zorganizowanym przez Związek Zawodowy referendum niemal 100% załogi tego operatora kolejowego wyraziło chęć przystąpienia do strajku. Jednocześnie pracownicy otrzymali ze strony Komitetu zapewnienie, że udział w proteście jest całkowicie dobrowolny i zależny od indywidualnej decyzji. Jeżeli większość lub cały personel przystąpi do działań strajkowych, w kraju dojdzie do odczuwalnego paraliżu komunikacyjnego.

Jak się okazuje, już teraz trwają nieco mniej formalne protesty ze strony załóg konduktorskich i drużyn trakcyjnych. Do Polregio wpływają bowiem masowe zwolnienia lekarskie. Przewoźnik musi wdrażać autobusową komunikację zastępczą aż na 108 trasach. Niektóre połączenia całkowicie odwołał. Dotyczy to m.in. odcinka Toruń Główny – Iława Główna.

Działania ze strony Polregio

Zgodnie z podaną przez rzeczniczkę Polregio informacją, zarząd spółki spodziewał się możliwości ogłoszenia strajku generalnego. Cały czas jednak stara się o środki, które Spółka mogłaby przeznaczyć na wypłatę podwyżek.