Aktualności Polregio

Zwiedzaj malownicze Podlasie z POLREGIO

Jak co roku w okresie letnim, POLREGIO uruchomiło dodatkowe składy do popularnych wśród turystów miejscowości. Dzięki sezonowym pociągom z wielu regionów kraju, dojechać można w niemal każdy zakątek Polski. W kolejnej odsłonie cyklu „Pocztówek z wakacji” przewoźnik odkrywa najbardziej ekscytujące walory malowniczego Podlasia.

Autobus szynowy w barwach Podlasia. Fot. Renata Gerasimiuk

Województwo kusi zarówno przepiękną i dziką przyrodą, jak i fascynującą kulturą pogranicza. Co warto zobaczyć na Podlasiu? Jakie są największe atrakcje regionu? Poniższe pozycje to absolutny „must see”, podczas pobytu na wschodzie Polski!

1. Puszcza Białowieska i Białowieski Park Narodowy
Puszcza Białowieska położona jest na granicy Polski oraz Białorusi i zajmuje obszar ok. 1250 km². Stanowi unikalny na skalę europejską kompleks leśny, ponieważ zachowały się w niej jedne z ostatnich fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich. Żyje tu największa dzika populacja żubra na świecie. Na terenie puszczy spotkać można także łosie, wilki, rysie, bobry, norki i wiele innych zwierząt. Obszar Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego w 1979 roku wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wizytówką BPN jest Muzeum Przyrodniczo-Leśne. Jest to niezwykłe muzeum, gdzie prezentowane są charakterystyczne dla Puszczy zbiorowiska leśne za pośrednictwem realistycznych dioram przedstawiających zwierzęta, grzyby, rośliny w ich naturalnych środowiskach. Wykorzystano wiele środków ekspresyjnego wyrazu: światło sceniczne, dźwięki (jak naturalne odgłosy ptaków, dużych ssaków), wielkoformatowe, barwne fotografie i makiety. Poza licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi warto odwiedzić m.in. zagrodę pokazową Żubra oraz wyglądający jak wyjęty z rosyjskiej bajki Dworek Gubernatora, na terenie Parku Pałacowego w Białowieży. Pociągami POLREGIO dostać można się bezpośrednio do pobliskiej Hajnówki.