Aktualności Polregio

Zwiedzaj malownicze Podlasie z POLREGIO

Jak co roku w okresie letnim, POLREGIO uruchomiło dodatkowe składy do popularnych wśród turystów miejscowości. Dzięki sezonowym pociągom z wielu regionów kraju, dojechać można w niemal każdy zakątek Polski. W kolejnej odsłonie cyklu „Pocztówek z wakacji” przewoźnik odkrywa najbardziej ekscytujące walory malowniczego Podlasia.

Autobus szynowy w barwach Podlasia. Fot. Renata Gerasimiuk

Województwo kusi zarówno przepiękną i dziką przyrodą, jak i fascynującą kulturą pogranicza. Co warto zobaczyć na Podlasiu? Jakie są największe atrakcje regionu? Poniższe pozycje to absolutny „must see”, podczas pobytu na wschodzie Polski!

1. Puszcza Białowieska i Białowieski Park Narodowy
Puszcza Białowieska położona jest na granicy Polski oraz Białorusi i zajmuje obszar ok. 1250 km². Stanowi unikalny na skalę europejską kompleks leśny, ponieważ zachowały się w niej jedne z ostatnich fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich. Żyje tu największa dzika populacja żubra na świecie. Na terenie puszczy spotkać można także łosie, wilki, rysie, bobry, norki i wiele innych zwierząt. Obszar Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego w 1979 roku wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wizytówką BPN jest Muzeum Przyrodniczo-Leśne. Jest to niezwykłe muzeum, gdzie prezentowane są charakterystyczne dla Puszczy zbiorowiska leśne za pośrednictwem realistycznych dioram przedstawiających zwierzęta, grzyby, rośliny w ich naturalnych środowiskach. Wykorzystano wiele środków ekspresyjnego wyrazu: światło sceniczne, dźwięki (jak naturalne odgłosy ptaków, dużych ssaków), wielkoformatowe, barwne fotografie i makiety. Poza licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi warto odwiedzić m.in. zagrodę pokazową Żubra oraz wyglądający jak wyjęty z rosyjskiej bajki Dworek Gubernatora, na terenie Parku Pałacowego w Białowieży. Pociągami POLREGIO dostać można się bezpośrednio do pobliskiej Hajnówki.

2. Kraina Otwartych Okiennic
Kraina Otwartych Okiennic to szlak wiodący przez trzy wsie: Trześcianka, Soce i Puchły, położone w dolinie Narwi, w połowie drogi pomiędzy Białymstokiem a Hajnówką. Drewniane ornamenty, okiennice malowane żywymi kontrastowymi kolorami, niespotykane w żadnej innej części kraju zdobienia snycerskie – domy oraz zabudowania gospodarcze na tym obszarze są unikatowe. Do tego życzliwi mieszkańcy, serdecznie witający przybyłych na Podlasie turystów. Warto wybrać się do Krainy Otwartych Okiennic i osobiście poczuć sielski klimat tych wyjątkowych osad.

3. Wieś Tatarska
Wieś została założona prawdopodobnie w XVII wieku, kiedy to Jan III Sobieski nadał Tatarom Kruszyniany oraz pobliskie miejscowości. Nad wsią króluje, urokliwy, drewniany, zielony meczet, który można zwiedzać. Jest to najstarsza tatarska świątynia w Polsce. Nieopodal meczetu znajduje się gospodarstwo agroturystyczne Tatarska Jurta, gdzie zasmakować możemy oryginalnych dań tatarskich, którym nie sposób się oprzeć. Spróbować tu można m.in. pierekaczewników, trybuszoków, cebulników czy samsy. Kruszyniany mogą być także dobrą bazą wypadową zarówno do krótkich pieszych przebieżek, jak i do dalszych wypraw rowerowych. Na przykład do odległego o około 20 km Poczopka, gdzie jest niesamowity, magiczny park leśny Silvarium. Ciekawą atrakcją Silvarium jest Park Megalitów czyli wędrujące skały. To miejsca absolutnie warte odwiedzenia, przeznaczone dla osób szukających odpoczynku z dala od cywilizacji oraz kochających dziką przyrodę. Pociąg POLREGIO zatrzymuje się na oddalonej o 20 kilometrów od Kruszynian stacji Waliły.

Czytaj dalej >