Tramwaje Wydarzenia

125 lat tramwaju elektrycznego w Poznaniu

Paradą historycznych tramwajów rozpoczęły się obchody dnia św. Katarzyny połączone z jubileuszem 125-lecia tramwaju elektrycznego w Poznaniu.

Fot. MPK Poznań
Fot. MPK Poznań

Na ul. Zwierzynieckiej, skąd tramwaje wyruszały, pojawiło się mnóstwo miłośników komunikacji, którzy chcieli obejrzeć historyczne pojazdy oraz przejechać nimi w rejon dawnej zajezdni Madalińskiego, gdzie czekały kolejne atrakcje. Szczególną uwagę wzbudzał wagon doczepny S2D o numerze taborowym 423, który kilka dni wcześniej wrócił do Poznania po kompleksowym remoncie. To wagon wyprodukowany w 1930 roku w Waggonfabrik Wismar. Początkowo kursował w Szczecinie i właśnie dlatego nazywany był „dużym szczeciniakiem”.

Do Poznania został sprowadzony w 1946 roku – po usunięciu niewielkich zniszczeń wojennych został wprowadzony do eksploatacji. Był eksploatowany do 1970 roku, kiedy został sprzedany i zaadaptowany na altankę ogrodową. – Wagon czekał na remont od 20 lat! Pamiętam, jak wspólnymi siłami wyciągaliśmy go z działki w Suchym Lesie, gdzie służył jako altanka – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań, przypominając, że „duży szczeciniak” został odnaleziony w 2003 roku po wspólnej akcji MPK Poznań, Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych i „Gazety Wyborczej”.

Ówczesny właściciel zgodził się go oddać w zamian za domek-kontener. Jak mówił, nigdy nie przywiązywał większej uwagi do samego wagonu, ważna dla niego była jego wartość użytkowa. – A dla nas, miłośników komunikacji, to był skarb – dodaje Krzysztof Dostatni. Dzięki przeprowadzonym 20 lat temu działaniom wagon został zabezpieczony (w 2008 roku został wpisany do ewidencji zabytków ruchomych). Rozpoczęły się również starania o jego odbudowę. W minionych miesiącach wagon S2D przeszedł gruntowny remont w Stacji Obsługi i Remontów MPK SA w Krakowie. W paradzie pojechał razem z KSW Heidelberg. Oprócz tego składu trasę przez Poznań przemierzyły również m.in. tramwaj typu I z wagonem doczepnym WD, skład N+ND, wagony 102N i 102Na, Duwag GT6, GT8 i GT8ZR.

W ramach obchodów Katarzynki i jubileuszu przygotowano również prezentację taboru poznańskiego przewoźnika, „naukę jazdy” tramwajem i autobusem, zwiedzanie Centralni Nadzoru Ruchu MPK Poznań itd.

Dodaj komentarz