Raport z Polski Wydarzenia

160 ton zboża na torach pod Bydgoszczą. Sprawę skomentował wicepremier Ukrainy

Około 160 ton – tyle zboża, zdaniem Ukrzaliznytsii, wysypanych zostało z wagonów towarowych w Kotomierzu pod Bydgoszczą. Zdjęcia z porannego incydentu przekazują sobie media i przewoźnicy kolejowi nie tylko w Polsce i Ukrainie, ale i całej Europie.

Zboże na torach pod Bydgoszczą. Do sprawy odniósł się wicepremier ds. odbudowy Ukrainy.
Zboże na torach pod Bydgoszczą. Do sprawy odniósł się wicepremier ds. odbudowy Ukrainy.

– Jak długo rząd i polska policja będą pozwalać na ten wandalizm? – pyta na platformie X wicepremier ds. odbudowy Ukrainy Alexander Kubrakov. – Po raz kolejny nasze produkty rolne są transportowane w zapieczętowanych wagonach i przewożone tranzytem do innych krajów. Ściśle przestrzegamy prawa, a Wy? – zwrócił się do Polaków wicepremier.

Ukraiński polityk pisze, że z wagonów usypano około 160 ton ukraińskiego zboża. Trafić ono miało tranzytem do portu w Gdańsku, a stamtąd do innych krajów Europy.

To czwarty w ostatnim czasie w Polsce przypadek usypania z wagonów ukraińskiego zboża.

O niedzielnym incydencie na torach kolejowych w Kotomierzu, na linii Bydgoszcz – Gdańsk, pisaliśmy TUTAJ. Jak wynikało z ustaleń „Raportu Kolejowego” policja otrzymała zgłoszenie o usypanym zbożu około godz. 9.15. W rozmowie z kom. Lidia Kowalska, Rzeczniczka Prasowa Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, podkreśliła, że czynności w sprawie trwają. Jeszcze w południe nie wiadomo było, czy zboże wysypało się na tory w wyniku usterki czy celowego działania osób trzecich. Policja nie znała także pochodzenia plonów.

Tony zboża na torach pod Bydgoszczą [ZDJĘCIA]

Minister rolnictwa o rolnikach i Ukrainie

 

– Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas dzisiejszej konferencji prasowej Kierownictwa resortu.

 

Skomentował także współpracę handlową z Ukrainą.

– Potrzebne jest także nowe podejście do współpracy z Ukrainą, muszą być założone hamulce bezpieczeństwa przy tak szerokiej liberalizacji handlu z tym krajem – dodał.

 

Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego br.

Więcej na: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/musimy-zrozumiec-protesty-rolnikow

Dodaj komentarz