Tabor

22. wagon metra jedzie do bułgarskiej Sofii

Spółka Newag rozpoczęła transport kolejnego wagonu metra Inspiro dla Bułgarii. To już 22. pojazd zamówiony przez spółkę Metropolitan EAD, który trafi do stolicy – Sofii.

Fot. NEWAG S.A.

To już drugi pojazd z tzw. opcji do umowy. Pierwszy wyruszył do Bułgarii 20 lipca.

Umowę na dostawę pojazdów zawarto 28 września 2015 r. Konsorcjum zobowiązało się dostarczyć spółce Metropolitan EAD 20 trójczłonowych pojazdów. W styczniu 2019 r. zamawiający skorzystał z prawa opcji i zamówił dodatkowo 10 pojazdów.

Inspiro charakteryzują się wysoką wydajnością energetyczną, niskimi kosztami eksploatacji, a także nowoczesnym designem i rozwiązaniami poprawiającymi komfort podróżowania. W pojazdach Inspiro dla Sofii są również zamontowane odbieraki prądu na dachu, pozwalające na pracę w innym systemie zasilania.

Tranzyt pojazdu odbywa się na zasadach transportu specjalistycznego, ponad gabarytowego. Oznacza to między innymi, że musi on odbywać się w godzinach nocnych oraz w specjalnym konwoju innych samochodów – pilotów, tak aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas poruszania się na drogach. Ze względu na duże gabaryty pojazd metra został podzielony na człony, a ich transport odbędzie się z wykorzystaniem trzech samochodów ciężarowych. Każdy z nich został również odpowiednio zabezpieczony na czas przejazdu. Trasa, która zostanie pokonana wynosi ponad 1100 km oraz odbywa się przez Słowację, Węgry, Serbię aż do stolicy Bułgarii.