Pasażer

5 lat Kolei Wielkopolskich – Dodatek specjalny

Wspólnie z Kolejami Wielkopolskim obchodzimy Ich 5-lecie rozpoczęcia działalności przewozowej. Z tej okazji najnowsze wydanie Raportu Kolejowego zostało powiększone o specjalny, prawie 30-stronicowy
dod
atek poświęcony Kolejom Wielkopolskim.

Szanowni Państwo,

w dobie rosnącej potrzeby przemieszczania się transport publiczny – wygodny, szybki, bezpieczny i ekologiczny – staje się koniecznością. Oferta Kolei Wielkopolskich wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Pasażerów. Połączenia w obrębie województwa, ich częstotliwość, a także komfort i bezpieczeństwo podróżowania, osiągnięte dzięki inwestycjom w tabor i infrastrukturę sprawiają, że uzyskaliśmy standard, o którym niegdyś marzyliśmy. Dziś kolej staje się realną alternatywą dla podróży samochodowych, co potwierdzają badania prowadzone wśród Pasażerów. Podróżujący do szkoły, na studia czy do pracy częściej wybierają pociąg.

Nowoczesny transport kolejowy jest chyba najlepszym symbolem przemian, jakie zachodzą w Wielkopolsce dzięki Funduszom Europejskim. Dziesiątki kilometrów wyremontowanych szlaków kolejowych i zakup niskoemisyjnego taboru znacznie usprawniły transport publiczny w województwie. W najbliższych latach zamierzamy kontynuować realizację inwestycji kolejowych.

Przyszłością jest też Kolej Metropolitalna, w której istotną rolę odegrają Koleje Wielkopolskie. Czynimy starania, aby urzeczywistnić tę ideę. Duży krok już został zrobiony. W październiku Województwo Wielkopolskie, Miasto Poznań i PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały porozumienie o współpracy w celu wykonania studium wykonalności dla realizacji zadania „Budowa trzeciego toru na odcinku Poznań Główny – Poznań Wschód”. Ta inwestycja poprawi przepustowość torów i umożliwi wprowadzenie w życie naszych zamierzeń. Celem jest szybka kolej, łącząca Poznań i miasta oddalone od niego o ok. 50 kilometrów. Zależy nam, aby w godzinach szczytu pociągi odjeżdżały w dziewięciu różnych kierunkach co pół godziny. Zdajemy sobie sprawę, że dziś sprawny i komfortowy transport pasażerski to warunek dynamicznego rozwoju Wielkopolski w wielu aspektach.

Zapraszamy do częstych podróży po wielkopolskich szlakach kolejowych!

Marek Woźniak
Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Wojciech Jankowiak
Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego

Dodaj komentarz