Raport z Polski Wydarzenia

70 lat aglomeracyjnej kolei elektrycznej w Trójmieście

Zapewne wielu mieszkańców Trójmiasta będzie zaskoczonych, ale to nie linia SKM  z Gdańska do Gdyni była pierwszym elektrycznym  połączeniem aglomeracyjnym w Trójmieście.  Pierwsze  pociągi elektryczne wyruszyły z Gdańska Głównego do… Nowego Portu. Było to 4 marca 1951 roku. Połączenie na odcinku Gdańsk Główny – Sopot, przedłużone później do Gdyni, zostało uruchomione rok później (2 stycznia 1952 r.).

2 stycznia 1952 r. Pierwszy pociąg SKM z Gdańska do Sopotu (Z. Koscycarz)

Początkowo linię do Nowego Portu  o długości 6,7 km obsługiwało 7 pojazdów serii EW90. Jednostki te przed II Wojną Światową  obsługiwały berlińską kolej naziemną S-Bahn, która była dla Berlina tym, czym dla Trójmiasta jest SKM. Pojazdy te, zwane potocznie modrakami, woziły pasażerów na tej linii do 1973 roku. Wówczas  napięcie w sieci na linii Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port zostało zmienione z 800 V na 3000 V. Modraki jeździły jeszcze do 1976 r na odcinku Gdańsk Główny – Gdynia Stocznia,   do czasu zmiany napięcia także i na tej linii. Obsługę pasażerów SKM przejęły pociągi serii EN57 i EW58.

Z biegiem lat linia do Nowego Portu stopniowo traciła na znaczeniu.  Pociągi SKM po raz ostatni pojechały do Gdańska Brzeźna 24 czerwca 2005 roku.

Linia ta została częściowo reaktywowana w 2012 r.  Pociągi SKM kursowały  wówczas na odcinku Gdańsk Główny – Gdańsk Stadion Expo, wożąc kibiców  piłkarskich na  mecze EURO 2012. Do dziś na tym odcinku pociągi kursują okazjonalnie, najczęściej wożąc kibiców na mecze gdańskiej Lechii.

Tomasz Złotoś
rzecznik prasowy
PKP SKM w Trójmieście

Dodaj komentarz