global Wydarzenia

Afgańczycy pilnujący budowy linii kolejowej zginęli w wybuchu bomby

W ataku bombowym w afgańskiej prowincji Herat zginęło sześciu pracowników ochrony, pilnujących placu budowy linii kolejowej łączącej północno-wschodnie irańskie miasto Khaf i miasto Herat.

Fot. US Army

Prace przy stworzeniu połączenia kolejowego między wspomnianymi miastami rozpoczęły się w 2016 r. Wówczas uznano, że linia ma kluczowe znaczenie dla przyszłości gospodarczej kraju, w tym eksploatacji ogromnych złóż minerałów.

Jednym z głównych problemów związanych z koleją jest utrzymanie jej bezpieczeństwa. W okresie trwania inwestycji Talibowie zniszczyli most kolejowy w dzielnicy Obe (120 km. na wschód od Ghoryan), a także dokonali kilkudziesięciu ataków w tym obszarze.

W grudniu 2020 r. oddano do eksploatacji pierwsze trzy odcinki o długości 140 km (łączna długość trasy 225 km). Aktualnie trwają prace na ostatnim odcinku linii. Zakończenie inwestycji planowane jest w połowie 2022 r.

Inwestycja na terenie Iranu już została zakończona. W planach jest rozbudowa infrstruktury w stronę południowo-wschodnią, do miasta portowego Iranu – Chabhar.

Źródło: globalconstructionreview.com

Dodaj komentarz