global Tabor Wydarzenia

Alstom dostarczy pociągi dla katalońskiego operatora FGC

Francuska firma Alstom podpisała kontrakt na dostawę 10 nowych składów Coradia Stream. Pojazdy trafią do przewoźnika Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya w Hiszpanii.

Zawarta między Katalończykami i spółką Alstom umowa opiewa na kwotę 177 milionów euro. W myśl jej zapisów producent nie tylko dostarczy tabor, ale też zagwarantuje konserwację przez okres 15 lat. Pojazdy wyprodukuje zakład Alstom Perpètua de la Mogoda w Barcelonie. Producent specjalnie zbuduje tam nowy magazyn usług, w którym będzie prowadził konserwację.

Zgodnie ze strategią Alstom i zobowiązaniem FGC do promowania zrównoważonej mobilności, nowe pociągi będą opracowywane z zastosowaniem kryteriów ekoprojektowania dla surowców i systemów trakcyjnych, efektywności energetycznej, a także recyklingu po zakończeniu eksploatacji.

Każdy z pociągów będzie się składał z pięciu jednopokładowych wagonów o łącznej pojemności 600 pasażerów i maksymalnej prędkości 120 kilometrów na godzinę. Docelowo trafią one na nową linię, łączącą centrum Barcelony z lotniskiem El Prat. Z tego powodu, pojazdy będą w większości niskopodłogowe i wyposażone w szerokie podwójne drzwi. Ma to na celu ułatwić podróżowanie turystom, zwykle zaopatrzonym w obszerny bagaż. Z tego też powodu odpowiednio zaprojektowano wnętrze pociągów. Znajdą się tam szerokie korytarze oraz znaczna ilość miejsca na rzeczy pasażerów. Całość otrzyma ponadto najbardziej zaawansowane rozwiązania sygnalizacyjne, a także systemy bezpieczeństwa i informacji pasażerskiej.

– Ten kontrakt jest wynikiem zaangażowania Alstom w inteligentną i zrównoważoną mobilność w Katalonii. Oferujemy wiodącą technologię w sektorze, wyjątkową wydajność przemysłową, lokalną sieć dostawców i skonsolidowany łańcuch wartości rozwoju najnowocześniejszych pociągów dla FGC. Jesteśmy przekonani, że będą nową twarzą zrównoważonej mobilności w Barcelonie i Katalonii. – powiedział Leopoldo Maestu, dyrektor zarządzający Alstom Hiszpania.

Dodaj komentarz