Wydarzenia

Alstom dostarczy Renfe 49 pociągów Coradia Stream

Alstom wygrał przetarg na dostawę 49 pociągów Kolei Dużych Prędkości Coradia Stream dla Renfe w Hiszpanii. To uzupełnienie poprzedniego kontraktu (z marca 2021 r.), kiedy to hiszpański przewoźnik zamówił 152 składy. Oba zamówienia mają łączną wartość 1,8 mld euro. Kontrakt obejmuje dostawę części zamiennych i konserwację 56 pojazdów przez okres 15 lat.

Wizualizacja / Alstom
Wizualizacja / Alstom

Pociągi wyprodukuje zakład Alstom w Santa Perpetua w Barcelonie. Aby zrealizować kontrakt, fabryka przechodzi gruntowną modernizację i proces cyfryzacji. Obejmuje on utworzenie największego w Alstom zautomatyzowanego warsztatu.

– To historyczny projekt dla hiszpańskiego oddziału Alstom – nie tylko ze względu na jego skalę – mówi Leopoldo Maestu, Dyrektor Zarządzający Alstom Hiszpania i Portugalia. – To projekt oparty na globalnej koncepcji zrównoważonego rozwoju – począwszy od fazy przetargowej i projektowej. Pociągi są w pełni dostępne, zaprojektowane z myślą o wszystkich pasażerach, opracowane w sposób zrównoważony zgodnie z kryteriami ekoprojektu i wyposażone w innowacyjne funkcje zarówno w zakresie projektowania, jak i procesu produkcyjnego — zaznacza Maestu.

 

Pociągi Coradia Stream pozwolą przewieźć co najmniej 20 proc. więcej pasażerów na godzinę, niż do tej pory. Kursować będą przez najbardziej ruchliwe węzły kolejowe w kraju, m.in. przez Madryt i Barcelonę.

Każdy pociąg będzie miał 100 metrów długości i pomieści 900 pasażerów. Składy wyjadą na tory w konfiguracji mieszanej – wagony będą jedno, a także dwupiętrowe.

Konstrukcja nowych pociągów zapewnia wysoką pojemność pasażerską. Liczne drzwi wejściowe i duże korytarze ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Producent wyposaży składy w łączność Wi-Fi, wydzielone miejsca dla rowerów oraz wózków dziecięcych. Alstom zapewni wydajniejsze systemy trakcji i najnowszej generacji technologię sterowania pociągiem.

Wskaźnik recyklingu pociągu wynosi 98 proc.

W pełni opracowane zgodnie z kryteriami ekoprojektu, od wyboru surowców po systemy trakcji, wszystkie nowe pociągi dla Renfe będą stanowić punkt odniesienia w zrównoważonych operacjach dzięki optymalnej efektywności energetycznej podczas eksploatacji i wskaźnikowi recyklingu wynoszącemu ponad 98% w koniec jego żywotności.

Przy produkcji serii pociągów modułowych Coradia, Alstom korzysta z ponad 30 lat doświadczenia. Do tej pory producent sprzedał ok. 3,9 tys. składów regionalnych. Ponad 3 tys. jeździ zaś obecnie po Danii, Francji, Niemczech, Włoszech, Luksemburgu, Holandii, Szwecji, a także Kanadzie. Platforma oferuje pełną gamę bezemisyjnych rozwiązań, w tym wersje bateryjne lub wodorowe dla linii niezelektryfikowanych.

Dodaj komentarz