global Tabor Wydarzenia

Alstom dostarczy Szwecji 25 pociągów Zefiro Express

Alstom podpisał historyczną umowę ze szwedzkim krajowym operatorem kolejowym SJ na dostawę 25 elektrycznych pociągów Zefiro Express. Kontrakt obejmuje prawo opcji na kolejnych 15 składów. Wartość zamówienia to 650 mln euro.

"<yoastmark

Nowe pociągi będą najszybszymi w historii Szwecji. Osiągną maksymalną prędkość 250 km/h. Pierwszy skład dotrze do kraju w 2026 r.

– Jesteśmy niezmiernie dumni, że Alstom dostarczy nowe pociągi dużych prędkości do Szwecji – mówi Rob Whyte, dyrektor zarządzający Alstom Nordics. – To historyczny kontrakt, który zmieni sposób podróży po kraju. W obliczu obaw związanych ze zmianami klimatu, szybka kolej jest podstawową alternatywą dla podróży lotniczych. To wygodny i bardzo szybki transport.

 

Zaprojektowany dla szwedzkich warunków

Pociągi Zefiro Express są zaprojektowane do jazdy w trudnych warunkach pogodowych – nawet gdy temperatura spada do -40 stopni Celsjusza. Ich najnowocześniejsza technologia zapewni pasażerom bezpieczną i komfortową podróż. Alstom wyposaży pojazdy w niską podłogę, pozbawi ramp, a także umożliwi łatwe wsiadanie.

Najnowocześniejsze pociągi Zefiro Express będą miały łączną pojemność 363 miejsc, zapewniając pasażerom wyjątkowe wrażenia z podróży. Producent wyposaży składy w najwyższej jakości siedzenia i oświetlenie.

Producent opracował szerokość wagonu, systemy elektryczne i systemy sygnalizacji przy założeniu, że pociągi będą jeździć zarówno w Szwecji, jak i Danii. Będą również certyfikowane do ruchu w Norwegii.

Lider w pociągach dużych prędkości

Alstom jest najważniejszym dostawcą na szwedzkim rynku kolejowym. Producent pojazdów szynowych wysłał do Szwecji ponad tysiąc pociągów. Firma jest również liderem we wdrażaniu ERTMS w Szwecji, zarówno na pokładach, jak i przy torach. Dostarcza także znormalizowany krajowy system ruchu dla Szwedzkiej Administracji Transportu.

Alstom jest pionierem w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań w zakresie mobilności. Wśród innowacji znajduje się słynny Coradia iLint, pierwszy na świecie pociąg pasażerski napędzany wodorem, który Alstom zademonstrował w Östersund w Szwecji w 2021 r. Coradia iLint to pociąg z wodorowymi ogniwami paliwowymi, który wytwarza na pokładzie własną energię elektryczną, emitując podczas pracy wyłącznie wodę.

Dodaj komentarz